thansen Skyseat officielt indviet i Middelfart Sparekasse Arena

Søndag den 30. august blev endnu et vigtigt skridt i udviklingen af Middelfart Sparekasse Arena markeret, da det nye thansen Skyseat officielt blev indviet inden sæsonens første hjemmekamp mod Ribe-Esbjerg HH.

Hen over sommeren har arenaen gennemgået en markant ombygning, og en af de store nyheder er tilbygningen med thansen Skyseat. Her er der skabt nye rammer, hvor vores partnere fremover kan opleve håndbolden helt tæt på og samtidig have mulighed for netværk og samvær på kampdage.

Peder Tind stod for den officielle åbning

Indvielsen blev markeret med taler og snoreklipning, hvor Fredericias borgmester Peder Tind fik æren af officielt at åbne thansen Skyseat.

Blandt de inviterede var desuden flere medlemmer af Fredericia Byråd, repræsentanter fra Fredericia Idrætscenter samt virksomheder og håndværkere, der har været involveret i arbejdet med ombygningen. Fra FHK deltog blandt andre formand Bent Jensen og direktør Thomas Renneberg-Larsen.

I sin tale fremhævede Peder Tind netop samarbejdet omkring udviklingen af arenaen og betydningen af, at flere parter har været villige til at investere i projektet.

”Når vi i Fredericia gør noget sammen, så lykkes vi faktisk,” lød det blandt andet fra borgmesteren, som samtidig ønskede Fredericia Idrætscenter, FHK og Fredericia tillykke med de nye faciliteter.

Udviklingen af arenaen er blevet til gennem en fælles investering mellem Fredericia Kommune  og Fredericia Håndboldklub.

Et løft af både arenaen og partneroplevelsen

Med thansen Skyseat har vi fået nye muligheder for at udvikle den samlede oplevelse omkring vores hjemmekampe.

De nye faciliteter giver vores partnere mulighed for at følge håndbolden fra en attraktiv placering med udsigt over banen og samtidig være en del af det netværk, der er en vigtig del af FHK.

Ombygningen handler dog om mere end thansen Skyseat. Hen over sommeren er der også blevet etableret flere siddepladser i arenaen, og den samlede kapacitet er nu 2.560 tilskuere, heraf 1.750 faste siddepladser.

Dermed står Middelfart Sparekasse Arena endnu stærkere som ramme om både FHK’s hjemmekampe og de mange øvrige aktiviteter og arrangementer, der finder sted i arenaen gennem året.

Tak til alle bag projektet

Et projekt af denne størrelse bliver kun til, når mange parter arbejder i samme retning.

Derfor skal der lyde en stor tak til Fredericia Kommune og Fredericia Idrætscenter samt de virksomheder, håndværkere og øvrige involverede, der har bidraget til at realisere ombygningen.

Med søndagens snoreklipning er thansen Skyseat nu officielt taget i brug. Vi glæder os til at skabe mange store håndboldoplevelser i de nye rammer sammen med vores partnere, fans og resten af Fredericia.

 

//FHK

Suset af sammenhold

Stå sammen. Stå stærkt.

Følg os og del budskabet!

Seneste fra Facebook og Instagram

Hovedsponsorer