Træneren har ordet: Første hjemmekamp venter mod Ejstrup
Træneren har ordet!
Træner for FHK 1. division kvinder Mikael Jensen sætter her ord på sine forventninger til første hjemmekamp mod Ejstrup-Hærvejen fredag kl. 19.00.
Vi har kamp fredag hjemme mod Ejstrup-Hærvejen, som er vores første hjemmekamp i denne sæson. Vi glæder os virkelig meget til at få lov til at spille hjemme, hvor det gælder om noget. Vi har jo noget at revanchere fra sidste weekend, hvor vi jo desværre taber med ét mål og jo egentlig føler, at det ligger ved os selv. Så vi har kigget på lidt ting, som vi selv skal forbedre.
I forhold til kampen så har vi kigget på Ejstrup, som kommer med et rigtig stærkt hold og har fået samlet en flok rigtig dygtige spillere. Så det bliver lidt af en opgave for os, men vi er klar til at tage udfordringen op og har forberedt os godt. Vi føler, vi er et stod, hvor vi kan udfordre dem og så må vi se på dagen, om vi er skarpe nok på de små detaljer.
Der er i hvert fald flere ting, som vi skal have rettet op på i forhold til sidste weekend, men det er jeg også ret sikker på, at vi er klar på.
Nu glæder vi os bare til at spille hjemme og vi håber, at der kommer folk i hallen, der kan hjælpe os på vej.