Caroline Busk fortsætter i Fredericia Håndboldklub
Fredericia Håndboldklub kan med stor glæde meddele, at Caroline Busk tager endnu en sæson i FHK-trøjen. Busk kom til klubben i 2023 og har siden været en vigtig profil for 1. division kvinderne.
Cheftræner Mikael Jensen er glad for at Busk har valgt at fortsætte i klubben:
”Vi er meget glade for, at Busk fortsætter i FHK i den kommende sæson. Hun spillede en vigtig rolle i den flotte afslutning på sidste sæson, hvor hendes store engagement og dedikation var med til at løfte holdet. Busk møder hver eneste dag til træning med masser af energi, stor træningsiver og et klart ønske om hele tiden at udvikle sig. Den indstilling smitter af på resten af holdet og bidrager i høj grad til det stærke miljø, vi arbejder målrettet på at skabe i FHK.”
Mikael Jensen fremhæver også hendes betydning for sidste sæsons overlevelse i landets næstbedste række:
”Især i forsvaret tog hun et stort ansvar, hvor hun med sin energi, fight og stærke defensive kvaliteter var en afgørende brik. Offensivt er hun samtidig dygtig til at tage ansvar, sætte spillet op og skabe gode løsninger for holdet. Jeg glæder mig til at følge Busk i den kommende sæson, hvor jeg er overbevist om, at hun får en vigtig rolle på holdet. Samtidig ser jeg frem til at se hende fortsætte sin udvikling og tage endnu flere skridt – både som spiller og som en vigtig profil i begge ender af banen.”
Caroline Busk er glad for at være i FHK og tror på, at hun kan fortsætte sin udvikling i klubben:
”Jeg har valgt at tage endnu en sæson i FHK, fordi jeg føler, at jeg fortsat kan udvikle mig som spiller i et professionelt miljø med ambitioner. Samtidig betyder det meget for mig at være en del af et hold med et stærkt sammenhold, hvor vi både støtter og stiller krav til hinanden for at blive bedre til hver træning. Jeg glæder mig rigtig meget til endnu en sæson i FHK-trøjen og håber at vi sammen kan få en god sæson.”
//FHK