Optakt: Jagten på slutspillet fortsætter mod HØJ Elite
Lørdag aften kl. 18.00 venter endnu en vigtig kamp i Middelfart Sparekasse Arena, når vi tager imod HØJ Elite. Med få kampe tilbage af grundspillet er hvert point afgørende i jagten på en plads i slutspillet, og derfor er der lagt op til et intenst opgør mellem to hold, der begge har brug for point.
Da holdene mødtes tidligere på sæsonen, blev det til et nederlag til Fredericia, og der er derfor også en revanche på spil i lørdagens opgør. Begge mandskaber har haft perioder i sæsonen, hvor resultaterne har været svingende, og netop derfor kan lørdagens kamp få stor betydning for den videre udvikling i tabellen.
Sander Heieren forventer et opgør, hvor marginalerne kan blive afgørende:
– Jeg tror det bliver en tæt kamp. Begge hold kæmper om to vigtige point. Jeg tror det hold med mest fysik og som kan løse det andet holds forsvar kommer til at tage de to point. Jeg glæder mig meget til at spille den kamp.
HØJ Elite kommer til Fredericia med et hold fyldt med rutine og flere spillere, der tidligere har spillet på et højt niveau internationalt.
– Det er et dygtigt hold med meget erfaring. De har mange spillere der tidligere har spillet i stærke klubber på højt niveau, så det er et svært hold at møde. De har kæmpet lidt med tingene ligesom os, så det bliver en svær kamp, siger Heieren.
For Fredericia handler det især om at bygge videre på de ting, der har fungeret i de seneste kampe – ikke mindst i forsvaret.
– Vi skal stå stærkt i forsvaret – nøjagtigt som vi gjorde mod Kadetten. Og så skal vi fortsætte det gode angrebsspil og sørge for at score på vores chancer. Så tror jeg på, at vi kan hive de to point hjem.
Der er lagt op til en fysisk og intens kamp i Middelfart Sparekasse Arena, hvor begge hold vil kæmpe hårdt for de to point.
Kommer du ikke i hallen, vises kampen på TV2 Sport med optakt fra kl. 17.50. Derudover kan du følge livescore på Tophåndbold eller via vores mediepartner Avisen.nu.
//FHK