Nedtakt: Stærk holdindsats sikrede sejr i Svendborg

Fredericia Håndboldklub leverede lørdag aften en solid præstation og hentede en vigtig udebanesejr i slutspillet med 28-23 over GOG i Arena Svendborg. Efter en tæt første halvleg, hvor vi gik til pause foran 12-11, trak vi fra efter pausen og satte os afgørende på opgøret.
Kampen åbnede med et koncentreret udtryk fra Fredericia, hvor især defensiven stod stærkt. Vi fik tidligt fat i kampen og formåede løbende at holde GOG på afstand. Selvom hjemmeholdet fik udlignet kort efter pausen, bevarede vi roen og fik hurtigt genetableret føringen med effektivt angrebsspil og solidt forsvar.

I målet leverede Sander Heieren en stærk præstation og blev en afgørende faktor gennem hele kampen. Med flere vigtige redninger – også på straffekast – var han med til at lukke ned for GOG i afgørende perioder og give holdet et stabilt fundament.

Defensivt var det en helstøbt indsats, hvor hele holdet arbejdede disciplineret.
Pelle Segertoft bidrog stærkt i forsvarsspillet, hvor der blev dækket op med høj intensitet og stor vilje til at arbejde for hinanden. Det kollektive forsvar var en af nøglerne til, at GOG aldrig for alvor fik gang i deres spil.

Offensivt var William Moberg en af kampens helt store profiler. Med syv mål og fem assists var han toneangivende i angrebsspillet og satte konstant sine medspillere i gode situationer, samtidig med at han selv tog ansvar, når det gjaldt.

Sejren blev grundlagt på en stærk holdindsats, hvor Fredericia leverede kvalitet i begge ender af banen. Med disciplin i forsvaret og effektivitet i angrebet lykkedes det at kontrollere opgøret og sikre to fortjente point i slutspillet.

Stemningen i Arena Svendborg var intens fra start til slut. Hjemmeholdets fans lagde et massivt tryk på tribunerne, men vores medrejsende fans svarede igen med fuld volumen. Det udviklede sig til et regulært inferno af larm, hvor hver scoring og redning blev fulgt af øredøvende opbakning. Og selv på en svær udebane lod vores fans sig ikke overdøve – de stod bag holdet hele vejen og satte et tydeligt aftryk på kampen.

Næste gang vi skal kæmpe om point i slutspillet er lørdag d. 18. april kl. 18:00 i Middelfart Sparekasse Arena, hvor Skjern Håndbold venter. Vi får brug for jer på lægterne!
Hvis du ikke allerede har sikret dig billet til vores slutspilskampe, så kan du købe HER.

//FHK

 

Foto: Lukas Svendsen

Suset af sammenhold

Stå sammen. Stå stærkt.

Følg os og del budskabet!

Seneste fra Facebook og Instagram

Hovedsponsorer