Tredjeplads og europæisk håndbold sikret

I går leverede vi endnu en stærk præstation og sikrede os en vigtig sejr på 32-27 på udebane mod Skanderborg AGF. Resultatet betyder samtidig, at vi slutter grundspillet på 3. pladsen, tager 1 point med over i slutspillet og yderligere er sikret europæisk deltagelse i næste sæson!
Første halvleg blev en tæt affære, hvor begge hold fulgtes ad hele vejen. Martin Bisgaard bragte os foran 3-2 efter tre minutters spil, og herefter blev der byttet mål i begge ender. Efter 13 minutter var stillingen fortsat helt lige, 9-9 og kort efter fulgte Moberg op med en scoring til 10-9. Efter 17 minutter fik vi skabt et lille hul med stillingen 12-9, godt hjulpet på vej af misbrugte chancer fra SAH. Hjemmeholdet kom dog tilbage og reducerede til 11-12 inden Bisgaard udnyttede en SAH-afbrænder og teknisk fejl til at gøre det til 13-11 med 4 minutter tilbage af første halvleg. SAH udlignede til 13-13 kort før pausen og slog til med endnu en scoring få sekunder før tid, så vi måtte gå til pause bagud 13-14.
Vi fik en god start på anden halvleg, hvor Mads Kjeldgaard hurtigt udlignede. Sebastian Frandsen stod stærkt i målet og leverede flere vigtige redninger, mens SAH lavede tekniske fejl, som vi udnyttede effektivt. Efter 39 minutters spil kunne Evgeni Pevnov bringe os foran 18-16, og kort efter øgede Kjeldgaard til 20-17. Vi holdt fast i føringen og fik slået et vigtigt hul, da vi kom foran 25-21 med ti minutter igen. Mads Kjeldgaard fortsatte med at smide bolden i kassen og øgede til 28-24 med fem minutter tilbage. Kort efter straffede Martin Bisgaard en SAH-fejl og sendte bolden i tomt mål til 29-24. Med solid kontrol i de sidste minutter lukkede vi kampen og vandt 32-27.
Nu venter slutspillet, hvor GOG, BSH og TTH Holstebro er en del af vores slutspilpulje. Vi skyder slutspillet i gang på udebane i Silkeborg mod BSH på søndag d. 20 april klokken 20.00.
// FHK
Foto: Ole Nielsen
𝗞𝗔𝗠𝗣𝗦𝗧𝗔𝗧𝗜𝗦𝗧𝗜𝗞: 𝗦𝗔𝗛 𝗩𝗦. 𝗙𝗛𝗞
Kampens målscorere: Mads Kjeldgaard 9, Martin Bisgaard 8, William Moberg 6, Evgeni Pevnov 4, Anders Martinusen 2, Reinier Taboada 1, Fredrik Mossestad 1, Einar Olafsson 1.
Kampens redningsprocent: Sebastian Frandsen 32% (8/25).