Flot comeback i anden halvleg var ikke nok

Det blev en spænende kamp søndag eftermiddag i Aarhus, hvor vi måtte se os slået med et enkelt mål, nemlig 21-20 af Aarhus Håndbold på udebane.

I størstedelen af første halvleg, var kampen meget jævnbyrdig, men med fem minutter til pause, fik hjemmeholdet skabt et lille hul og bragte sig foran 10-6. De holdt fast i føringen, og vi måtte gå til pause bagud 12-8.

Efter pausen kom vi stærkt ud og leverede fire scoringer i træk, og vores topscorer, Caroline Busk, kunne reducere til 13-12. Herefter fulgte endnu en god periode fra Aarhus Håndbold, der igen trak fra, men vi nægtede at give op. Med 2,5 minut igen scorede Maria Husted til 20-19, og spændingen steg yderligere, da Dicte Ladegaard Jørgensen kort efter udlignede til 20-20 halvandet minut før tid. Hjemmeholdet lavede dog et mål mere, og selvom vi havde bolden til at udligne i de sidste sekunder, lykkedes det ikke og kampen sluttede med et snævert nederlag på 21-20.

I målet leverede Kira Nyboe Jensen endnu engang en rigtig flot kamp! Også vores topscorer, Caroline Busk, leverede en flot præstation med 7 mål.

Næste gang vi skal i aktion er lørdag d. 22 november når vi møder Gudme HK på udebane kl. 14.00.

// FHK

Foto: Lars Thesbjerg Kofoed

Suset af sammenhold

Stå sammen. Stå stærkt.

Følg os og del budskabet!

Seneste fra Facebook og Instagram

Hovedsponsorer