seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Massiv interesse for sæsonkort…

Der er massiv interesse for at blive en fast del af vores kampe i sæsonen 22/23. Med 8 dage til sæsonpremieren mod Skanderborg/Århus Håndbold har vi rundet samme milepæl som hele sidste sæson.

 

Mange fans har sikret sig plads til alle vores hjemmekampe i HTH Herreligaen i sæsonen 22/23, hvilket er rekord for klubben. Vores fanklub har også haft godt gang i salget, hvor mange har sikret sig plads hele sæsonen i Blok H, hvor der også er solgt en del støttekort.

 

Direktør Thomas Larsen udtaler:

”Vi er virkeligt glade og stolte over at så mange støtter op om vores klub. Vi ved hvilken atmosfære thansen ARENA kan skabe, og at så mange mennesker ønsker at være en fast del af Fredericia Håndboldklub, er fantastisk. For hele klubben betyder det meget. Drengene bliver altid bedre, når opbakningen er størst. Så vi ved at den massive interesse giver dem et kæmpe rygstød frem mod sæsonstart. Det giver os en optimisme, og en tro på at vi igen kan skabe en unik atmosfære i thansen ARENA, der kan hjælpe os frem”

 

Skulle du ikke være en af de heldige, der allerede har sikret dig plads i thansen ARENA, så er der stadig pladser at få. Du kan blandt andet sikre dig plads på AD Danmark-tribunen og/eller i blok H hos vores fanklub HK-Ultras, som begge giver dig adgang til alle FHK’s hjemmekampe. Hop ind Her  og bliv en del af Danmarks bedste håndboldfællesskab.

 

//FHK

Massiv interesse for sæsonkort…

Der er massiv interesse for at blive en fast del af vores kampe i sæsonen 22/23. Med 8 dage til sæsonpremieren mod Skanderborg/Århus Håndbold har vi rundet samme milepæl som hele sidste sæson.

 

Mange fans har sikret sig plads til alle vores hjemmekampe i HTH Herreligaen i sæsonen 22/23, hvilket er rekord for klubben. Vores fanklub har også haft godt gang i salget, hvor mange har sikret sig plads hele sæsonen i Blok H, hvor der også er solgt en del støttekort.

 

Direktør Thomas Larsen udtaler:

”Vi er virkeligt glade og stolte over at så mange støtter op om vores klub. Vi ved hvilken atmosfære thansen ARENA kan skabe, og at så mange mennesker ønsker at være en fast del af Fredericia Håndboldklub, er fantastisk. For hele klubben betyder det meget. Drengene bliver altid bedre, når opbakningen er størst. Så vi ved at den massive interesse giver dem et kæmpe rygstød frem mod sæsonstart. Det giver os en optimisme, og en tro på at vi igen kan skabe en unik atmosfære i thansen ARENA, der kan hjælpe os frem”

 

Skulle du ikke være en af de heldige, der allerede har sikret dig plads i thansen ARENA, så er der stadig pladser at få. Du kan blandt andet sikre dig plads på AD Danmark-tribunen og/eller i blok H hos vores fanklub HK-Ultras, som begge giver dig adgang til alle FHK’s hjemmekampe. Hop ind Her  og bliv en del af Danmarks bedste håndboldfællesskab.

 

//FHK

seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere