seneste nyt

FHK skriver kontrakt med Mads Kjeldgaard Andersen

Fredericia Håndboldklub kan med stolthed præsentere endnu en ny spiller. Mads Kjeldgaard Andersen trækker i FHK-trøjen fra 1. juli og tre år frem. Mads har i denne sæson spillet i Bundesligaen for Bergischer HC og har tidligere haft stor succes i den danske liga gennem tre sæsoner.Læs mere

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Tellerup & Martinusen forlænger…

Fredericia Håndboldklub har forlænget kontrakterne med Emil Tellerup og Anders Kragh Martinusen.

 

Siden sommeren 2018 har Emil Tellerup vogtet målet for FHK. Den karismatiske målmand havde oprindeligt kontraktudløb til sommer, men nu har FHK indgået en ny aftale med Tellerup gældende frem til sommeren 2024.

 

– Fredericia er en fed klub at spille. I de klubber, jeg har spillet i som seniorspiller, er Fredericia den klub, som har været sjovest at spille i, og derfor falder det mig naturligt ind at have forlænget kontrakten, siger Emil Tellerup.

 

I hver sæson Tellerup har spillet i klubben, er der blevet lagt et lag på sportsligt, hvor placeringen er blevet forbedret i alle sæsonerne, og det billede gentager sig i den her sæson. Planen for de kommende sæsoner er ligeledes at tage endnu et step op mod toppen i dansk håndbold.

 

– Det bliver spændende at være en del af, og vi er allerede godt på vej i den her sæson, forklarer Tellerup.

 

Anders Kragh Martinusen er i gang med sin anden sæson i FHK, men nu har han sat sin signatur på en aftale gældende frem til 2025.

 

– Jeg har hele tiden følt mig godt tilpas i klubben, som har oprustet trinvist. De ambitioner, der er, passer med mine egne. Til sommer får vi et trænerskifte, og det bliver interessant at se, hvad det bibringer, siger Martinusen med henvisning til, at Gudmundur Gudmundsson er ny træner i FHK pr. 1. juli 2022.

 

I sin første sæson i FHK nåede Martinusen ikke at spille for fulde huse grundet covid-19 situationen, men i denne sæson har højrebacken for alvor mærket den opbakning, der er til FHK.

 

– Der har altid været en fanskare, og den mærke vi uanset, om vi spiller hjemme eller ude. I de kampe, der har været uden tilskuere, kan det være svært at hive sig selv op, men når fansene står ude foran hallen i Kolding og tager imod os, giver det et ekstra skub, som rykker os. Det er helt unikt med den opbakning vi har, forklarer Martinusen.

 

For direktør i Fredericia Håndboldklub, Thomas Renneberg-Larsen, er det vigtigt at have kontinuitet i truppen.

 

– Tellerup har været hos os i en del sæsoner, og han har gang i en god sæson med resten af holdet, og er samtidig en af vores kulturbærere. Martinusen har særligt i den her sæson præsteret på et højt niveau, og er en af de spillere på vores hold, der er mest impliceret i mål angrebsmæssigt. Vi tror på, at begge spillere kan udvikle sig yderligere i FHK-trøjen, og ser frem til at fortsætte samarbejdet med dem, siger Thomas Renneberg-Larsen.

 

//FHK

Tellerup & Martinusen forlænger…

Fredericia Håndboldklub har forlænget kontrakterne med Emil Tellerup og Anders Kragh Martinusen.

 

Siden sommeren 2018 har Emil Tellerup vogtet målet for FHK. Den karismatiske målmand havde oprindeligt kontraktudløb til sommer, men nu har FHK indgået en ny aftale med Tellerup gældende frem til sommeren 2024.

 

– Fredericia er en fed klub at spille. I de klubber, jeg har spillet i som seniorspiller, er Fredericia den klub, som har været sjovest at spille i, og derfor falder det mig naturligt ind at have forlænget kontrakten, siger Emil Tellerup.

 

I hver sæson Tellerup har spillet i klubben, er der blevet lagt et lag på sportsligt, hvor placeringen er blevet forbedret i alle sæsonerne, og det billede gentager sig i den her sæson. Planen for de kommende sæsoner er ligeledes at tage endnu et step op mod toppen i dansk håndbold.

 

– Det bliver spændende at være en del af, og vi er allerede godt på vej i den her sæson, forklarer Tellerup.

 

Anders Kragh Martinusen er i gang med sin anden sæson i FHK, men nu har han sat sin signatur på en aftale gældende frem til 2025.

 

– Jeg har hele tiden følt mig godt tilpas i klubben, som har oprustet trinvist. De ambitioner, der er, passer med mine egne. Til sommer får vi et trænerskifte, og det bliver interessant at se, hvad det bibringer, siger Martinusen med henvisning til, at Gudmundur Gudmundsson er ny træner i FHK pr. 1. juli 2022.

 

I sin første sæson i FHK nåede Martinusen ikke at spille for fulde huse grundet covid-19 situationen, men i denne sæson har højrebacken for alvor mærket den opbakning, der er til FHK.

 

– Der har altid været en fanskare, og den mærke vi uanset, om vi spiller hjemme eller ude. I de kampe, der har været uden tilskuere, kan det være svært at hive sig selv op, men når fansene står ude foran hallen i Kolding og tager imod os, giver det et ekstra skub, som rykker os. Det er helt unikt med den opbakning vi har, forklarer Martinusen.

 

For direktør i Fredericia Håndboldklub, Thomas Renneberg-Larsen, er det vigtigt at have kontinuitet i truppen.

 

– Tellerup har været hos os i en del sæsoner, og han har gang i en god sæson med resten af holdet, og er samtidig en af vores kulturbærere. Martinusen har særligt i den her sæson præsteret på et højt niveau, og er en af de spillere på vores hold, der er mest impliceret i mål angrebsmæssigt. Vi tror på, at begge spillere kan udvikle sig yderligere i FHK-trøjen, og ser frem til at fortsætte samarbejdet med dem, siger Thomas Renneberg-Larsen.

 

//FHK

seneste nyt

FHK skriver kontrakt med Mads Kjeldgaard Andersen

Fredericia Håndboldklub kan med stolthed præsentere endnu en ny spiller. Mads Kjeldgaard Andersen trækker i FHK-trøjen fra 1. juli og tre år frem. Mads har i denne sæson spillet i Bundesligaen for Bergischer HC og har tidligere haft stor succes i den danske liga gennem tre sæsoner.Læs mere

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere