seneste nyt

FHK skriver kontrakt med Mads Kjeldgaard Andersen

Fredericia Håndboldklub kan med stolthed præsentere endnu en ny spiller. Mads Kjeldgaard Andersen trækker i FHK-trøjen fra 1. juli og tre år frem. Mads har i denne sæson spillet i Bundesligaen for Bergischer HC og har tidligere haft stor succes i den danske liga gennem tre sæsoner.Læs mere

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Talentfuld U19-spiller skifter til Fredericia Håndboldklub

Fredericia Håndboldklub har indgået en to-årig aftale med 18-årige Rasmus Peluffo, der er dygtig som både venstre back og playmaker.

 

Peluffo skifter til FHK fra Ajax København, hvor han allerede som U17-spiller fik debut på førsteholdet i 1. division.

 

I FHK vil Peluffo træne med ligaholdet 2-3 gange om ugen og vil være en del af ”boblertruppen” til ligaholdet. Han vil desuden deltage i den fysiske træning sammen med ligatruppen. Fredericia Håndboldklub ser Peluffos ankomst som et bevis på klubbens voksende appel til unge talenter.

 

– Vi er begejstrede for at kunne tilføje endnu en ung, lovende spiller til vores talentudviklingsprogram. Rasmus har potentialet til at udvikle sig til en stærk to-vejs spiller, og vi tror på, at vi kan hjælpe ham med at løfte hans niveau endnu mere, udtaler administrerende direktør i FHK, Thomas Renneberg-Larsen, og fortsætter:

 

– Hans træning med ligaholdet vil udfordre ham, og han vil også få kamperfaring gennem U19 ligaen og vores 2. divisionshold.

FHK har en klar strategi for at styrke og udvikle de unge talenter. Klubben råder over en boblertrup på 5-7 spillere, som alle spiller i enten U19-ligaen eller på 2. divisionsholdet. I den kommende sæson vil klubben sætte ekstra ressourcer og fokus på at give disse unge talenter de bedst mulige betingelser for at udvikle deres potentiale.

 

Peluffo ser frem til sin tid i FHK:

 

Efter gode samtaler med Michael Wollesen og Thomas, var jeg ikke i tvivl om, at FHK er det rette sted for mig at udvikle mit håndboldspil. Klubben har fantastiske faciliteter, og alt er tæt på. Jeg ser frem til at blive udfordret på højeste niveau, samtidig med at jeg skal spille U19-liga og seniorkampe i 2. division, siger han.

 

Som led i skiftet til FHK flytter Rasmus Peluffo til Fredericia i løbet af juli måned

Talentfuld U19-spiller skifter til Fredericia Håndboldklub

Fredericia Håndboldklub har indgået en to-årig aftale med 18-årige Rasmus Peluffo, der er dygtig som både venstre back og playmaker.

 

Peluffo skifter til FHK fra Ajax København, hvor han allerede som U17-spiller fik debut på førsteholdet i 1. division.

 

I FHK vil Peluffo træne med ligaholdet 2-3 gange om ugen og vil være en del af ”boblertruppen” til ligaholdet. Han vil desuden deltage i den fysiske træning sammen med ligatruppen. Fredericia Håndboldklub ser Peluffos ankomst som et bevis på klubbens voksende appel til unge talenter.

 

– Vi er begejstrede for at kunne tilføje endnu en ung, lovende spiller til vores talentudviklingsprogram. Rasmus har potentialet til at udvikle sig til en stærk to-vejs spiller, og vi tror på, at vi kan hjælpe ham med at løfte hans niveau endnu mere, udtaler administrerende direktør i FHK, Thomas Renneberg-Larsen, og fortsætter:

 

– Hans træning med ligaholdet vil udfordre ham, og han vil også få kamperfaring gennem U19 ligaen og vores 2. divisionshold.

FHK har en klar strategi for at styrke og udvikle de unge talenter. Klubben råder over en boblertrup på 5-7 spillere, som alle spiller i enten U19-ligaen eller på 2. divisionsholdet. I den kommende sæson vil klubben sætte ekstra ressourcer og fokus på at give disse unge talenter de bedst mulige betingelser for at udvikle deres potentiale.

 

Peluffo ser frem til sin tid i FHK:

 

Efter gode samtaler med Michael Wollesen og Thomas, var jeg ikke i tvivl om, at FHK er det rette sted for mig at udvikle mit håndboldspil. Klubben har fantastiske faciliteter, og alt er tæt på. Jeg ser frem til at blive udfordret på højeste niveau, samtidig med at jeg skal spille U19-liga og seniorkampe i 2. division, siger han.

 

Som led i skiftet til FHK flytter Rasmus Peluffo til Fredericia i løbet af juli måned

seneste nyt

FHK skriver kontrakt med Mads Kjeldgaard Andersen

Fredericia Håndboldklub kan med stolthed præsentere endnu en ny spiller. Mads Kjeldgaard Andersen trækker i FHK-trøjen fra 1. juli og tre år frem. Mads har i denne sæson spillet i Bundesligaen for Bergischer HC og har tidligere haft stor succes i den danske liga gennem tre sæsoner.Læs mere

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere