seneste nyt

Optakt: Turen går til Sydfyn!

Den tredje slutspilskamp skal afvikles og vi skal en tur over Lillebælt med kursen sat mod Gudme og Phønix Tag Arena, hvor GOG venter,Læs mere

Optakt: Vi skal rejse os mod Skjern

Efter slutspillets 1. runde, kan vi konstatere at vi ikke fik den drømmestart vi havde håbet på! Vi indkasserede et nederlag på 3 mål og selvom det store comeback var under opsejling, udeblev det desværre. Nu skal vi tilbage på sporet mod Skjern Håndbold, der ulig os fik en god start på slutspillet. Læs mere

Optakt: Vi tager hul på slutspillet

Endelig åbner vi slutspillet, når vi fredag aften træder ind på det grønne halgulv i Poul Christensen Arena i Ringsted, hvor modstanderen naturligvis er TMS Ringsted. Læs mere

Talentfuld islænding skifter til FHK

Fredericia Håndboldklub har indgået en aftale med Arnór Viðarsson gældende fra næste sæson.

 

Den 22-årige islandske venstre back skifter til FHK fra ÍBV Vestmannaeyjar, hvor han er en af profilerne på holdet. I de to seneste sæsoner har han været med til at spille i European Cup med dem.

 

– Han er en talentfuld venstre back med blik for spillet, og han er også en dygtig forsvarsspiller. Vi tror på, at Arnór kan udvikle sig yderligere i FHK i fremtiden, så han kan blive en vigtig spiller for os. Vores trænerteam har tidligere vist, at de kan udvikle unge spillere til at blive etablerede i ligaen, det seneste eksempel på det er Jonas Kruse, siger administrerende direktør i FHK, Thomas Renneberg-Larsen.

 

Arnór Viðarsson kommer ud af en håndboldfamilie. Hans storebror, Elídi, spiller i Bundesligaen for VfL Gummersbach. Fremover skal Arnór Viðarsson vise sig frem i FHK-trøjen som et led i klubbens satsning på unge spillere.

 

– Vi har et godt kuld med Rasmus Peluffo, Mads Emil Møller, Malthe Hejsel, Benjamin Walsøe og Nikolaj Pedersen. Dermed fastholder vi vores strategi om at investere i unge, talentfulde spillere og bidrage med at udvikle dem fra ungdom til senior, forklarer Thomas Renneberg-Larsen.

 

Hovedpersonen selv fremhæver blandt andet FHK’s udvikling gennem de seneste par år og cheftræner Guðmundur Guðmundsson som grunde til, at han skifter til FHK.

 

– Det er et spændende skifte for mig. Guðmundur er en god træner, og holdet har udviklet sig flot de seneste par sæsoner. Den danske liga er bedre end den islandske, og jeg håber derfor at udvikle mig endnu mere. Det bliver også fedt at spille enten European League eller Champions League til næste sæson. Det er også en drøm for mig at komme på landsholdet med min bror, og dette skridt kan hjælpe mig på vejen til det. Jeg ser frem til at skifte til FHK, hvor jeg vil gøre alt for at vinde titler til klubben, siger Arnór Viðarsson.

 

Arnór Viðarsson, der har indgået en tre-årig aftale med Fredericia Håndboldklub, bosætter sig i forbindelse med skiftet i Fredericia.

Talentfuld islænding skifter til FHK

Fredericia Håndboldklub har indgået en aftale med Arnór Viðarsson gældende fra næste sæson.

 

Den 22-årige islandske venstre back skifter til FHK fra ÍBV Vestmannaeyjar, hvor han er en af profilerne på holdet. I de to seneste sæsoner har han været med til at spille i European Cup med dem.

 

– Han er en talentfuld venstre back med blik for spillet, og han er også en dygtig forsvarsspiller. Vi tror på, at Arnór kan udvikle sig yderligere i FHK i fremtiden, så han kan blive en vigtig spiller for os. Vores trænerteam har tidligere vist, at de kan udvikle unge spillere til at blive etablerede i ligaen, det seneste eksempel på det er Jonas Kruse, siger administrerende direktør i FHK, Thomas Renneberg-Larsen.

 

Arnór Viðarsson kommer ud af en håndboldfamilie. Hans storebror, Elídi, spiller i Bundesligaen for VfL Gummersbach. Fremover skal Arnór Viðarsson vise sig frem i FHK-trøjen som et led i klubbens satsning på unge spillere.

 

– Vi har et godt kuld med Rasmus Peluffo, Mads Emil Møller, Malthe Hejsel, Benjamin Walsøe og Nikolaj Pedersen. Dermed fastholder vi vores strategi om at investere i unge, talentfulde spillere og bidrage med at udvikle dem fra ungdom til senior, forklarer Thomas Renneberg-Larsen.

 

Hovedpersonen selv fremhæver blandt andet FHK’s udvikling gennem de seneste par år og cheftræner Guðmundur Guðmundsson som grunde til, at han skifter til FHK.

 

– Det er et spændende skifte for mig. Guðmundur er en god træner, og holdet har udviklet sig flot de seneste par sæsoner. Den danske liga er bedre end den islandske, og jeg håber derfor at udvikle mig endnu mere. Det bliver også fedt at spille enten European League eller Champions League til næste sæson. Det er også en drøm for mig at komme på landsholdet med min bror, og dette skridt kan hjælpe mig på vejen til det. Jeg ser frem til at skifte til FHK, hvor jeg vil gøre alt for at vinde titler til klubben, siger Arnór Viðarsson.

 

Arnór Viðarsson, der har indgået en tre-årig aftale med Fredericia Håndboldklub, bosætter sig i forbindelse med skiftet i Fredericia.

seneste nyt

Optakt: Turen går til Sydfyn!

Den tredje slutspilskamp skal afvikles og vi skal en tur over Lillebælt med kursen sat mod Gudme og Phønix Tag Arena, hvor GOG venter,Læs mere

Optakt: Vi skal rejse os mod Skjern

Efter slutspillets 1. runde, kan vi konstatere at vi ikke fik den drømmestart vi havde håbet på! Vi indkasserede et nederlag på 3 mål og selvom det store comeback var under opsejling, udeblev det desværre. Nu skal vi tilbage på sporet mod Skjern Håndbold, der ulig os fik en god start på slutspillet. Læs mere

Optakt: Vi tager hul på slutspillet

Endelig åbner vi slutspillet, når vi fredag aften træder ind på det grønne halgulv i Poul Christensen Arena i Ringsted, hvor modstanderen naturligvis er TMS Ringsted. Læs mere

Nedtakt: Sidste kamp i grundspillet

Lørdag bød på sæsonens sidste grundspilskamp i thansen Arena, hvor vi tog imod Nordsjælland Håndbold. Selvom vores plads i tabellen allerede var sikret, manglede der ikke kampgejst eller vilje på banen.

Læs mere