seneste nyt

FHK skriver kontrakt med Mads Kjeldgaard Andersen

Fredericia Håndboldklub kan med stolthed præsentere endnu en ny spiller. Mads Kjeldgaard Andersen trækker i FHK-trøjen fra 1. juli og tre år frem. Mads har i denne sæson spillet i Bundesligaen for Bergischer HC og har tidligere haft stor succes i den danske liga gennem tre sæsoner.Læs mere

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Sammenhold gennem rækkerne…

I Fredericia Håndboldklub ”fighter vi for byen”. Som sådan er der ikke noget mærkeligt i det, eftersom Fredericia er vores by, og det ville være nærliggende at fighte for den. Men i Fredericia Håndbold klub er ordet ”vi” essentielt, når vi snakker håndbold.

 

Vi har mange årgange under Fredericia Håndboldklub. Mandag og torsdag i uge 41, havde U9 piger + drenge, U11 piger + drenge, U13 piger & U15 piger, træning med nogle af spillerne fra ligaholdet. Ligaspillerne havde fået til opgave at møde op i hold, og fordele sig rundt til de forskellige årgange. Ideen var at de skulle, styre træningen, og/eller være en del af træningen på lige fod med de andre. Efter træningen var der mulighed for autografskrivning og selfies, til stor begejstring for særligt de yngre generationer. Der blev skrevet på: autografkort, bolde, trøjer, sko, sandaler, shorts, og der blev sågar spurgt om ligaspillerne ville putte tape på deres sko, som de professionelle gør.

 

Hele ideen med konceptet er at efterleve vores mission, med at ”skabe en attraktiv håndboldklub, og udvikle mennesker”. Ved at blande de unge og de ”gamle”, øger vi interessen produktet, og sørger for at nogle af vores værdier som, samhørigheden og fællesskabet forbliver intakt. Ligaspillerne må gerne være nogle man ser op til, og gerne vil være engang, men der SKAL, i Fredericia Håndboldklub være plads til alle. Derfor er det en fornøjelse at se unge, som ”gamle” spille håndbold på et plan, hvor alle kan være med. Grinene på børnenes læber, når de ikke kan skyde hul på Emil Tellerup eller koncentrationen når Martin Bisgaard fortæller om fløjspillet, er alle sammen oplevelser, som udvikler mennesker.

 

Hele arrangementet blev afholdt med stor succes, og det er helt sikkert noget, der kommer mere fokus på. Vi tog en lille snak med Maren fra U9, om hendes oplevelse af træningen.

 

”Jeg syntes det var super sjovt at møde spillerne, for jeg plejer jo kun at se dem, når de spiller – enten i hallen eller i fjernsynet. Vi fik talt med dem, og vi fik lov at stille spørgsmål til dem”

 

Maren mente at det generelt havde være en god oplevelse, men der var særligt én ting hun lagde vægt på.

 

”Det var sjovest, da vi fik lov at spille kamp med ligaherrerne. De var delt på begge hold, så vi spillede både med dem og imod dem. Det var også sjovt at vi kunne få autografer og billeder efter træning. Jeg er glad for, at de har lyst komme og møde os, og jeg håber, at de har lyst til at komme igen!”

 

Det siges jo, at man skal høre sandheden fra børn og fulde folk. I dette tilfælde holder vi os til børnene, og der vidst ingen tvivl om hvad Maren syntes. Vi gik skriftet videre, og snakkede med Laura fra U13 piger, som lige er lidt ældre, og måske har en anden tilgang til det.

 

”Jeg syntes det var sjovt at blive trænet af professionelle ligaspillere, og vi lavede øvelser, som vi ikke selv laver så tit. Jeg kunne godt tænke at de kom igen, for det har være helt vildt sjovt!”

 

Til spørgsmålet om, hvorvidt Laura selv drømmer om at blive ligaspiller var svaret klart og tydeligt: ”JA!”, særligt efter den oplevelse med ligaherrerne.

 

Så alt, i alt en fed oplevelse for alle, som viser hvad Fredericia Håndboldklub kan.

 

//FHK

 

Sammenhold gennem rækkerne…

I Fredericia Håndboldklub ”fighter vi for byen”. Som sådan er der ikke noget mærkeligt i det, eftersom Fredericia er vores by, og det ville være nærliggende at fighte for den. Men i Fredericia Håndbold klub er ordet ”vi” essentielt, når vi snakker håndbold.

 

Vi har mange årgange under Fredericia Håndboldklub. Mandag og torsdag i uge 41, havde U9 piger + drenge, U11 piger + drenge, U13 piger & U15 piger, træning med nogle af spillerne fra ligaholdet. Ligaspillerne havde fået til opgave at møde op i hold, og fordele sig rundt til de forskellige årgange. Ideen var at de skulle, styre træningen, og/eller være en del af træningen på lige fod med de andre. Efter træningen var der mulighed for autografskrivning og selfies, til stor begejstring for særligt de yngre generationer. Der blev skrevet på: autografkort, bolde, trøjer, sko, sandaler, shorts, og der blev sågar spurgt om ligaspillerne ville putte tape på deres sko, som de professionelle gør.

 

Hele ideen med konceptet er at efterleve vores mission, med at ”skabe en attraktiv håndboldklub, og udvikle mennesker”. Ved at blande de unge og de ”gamle”, øger vi interessen produktet, og sørger for at nogle af vores værdier som, samhørigheden og fællesskabet forbliver intakt. Ligaspillerne må gerne være nogle man ser op til, og gerne vil være engang, men der SKAL, i Fredericia Håndboldklub være plads til alle. Derfor er det en fornøjelse at se unge, som ”gamle” spille håndbold på et plan, hvor alle kan være med. Grinene på børnenes læber, når de ikke kan skyde hul på Emil Tellerup eller koncentrationen når Martin Bisgaard fortæller om fløjspillet, er alle sammen oplevelser, som udvikler mennesker.

 

Hele arrangementet blev afholdt med stor succes, og det er helt sikkert noget, der kommer mere fokus på. Vi tog en lille snak med Maren fra U9, om hendes oplevelse af træningen.

 

”Jeg syntes det var super sjovt at møde spillerne, for jeg plejer jo kun at se dem, når de spiller – enten i hallen eller i fjernsynet. Vi fik talt med dem, og vi fik lov at stille spørgsmål til dem”

 

Maren mente at det generelt havde være en god oplevelse, men der var særligt én ting hun lagde vægt på.

 

”Det var sjovest, da vi fik lov at spille kamp med ligaherrerne. De var delt på begge hold, så vi spillede både med dem og imod dem. Det var også sjovt at vi kunne få autografer og billeder efter træning. Jeg er glad for, at de har lyst komme og møde os, og jeg håber, at de har lyst til at komme igen!”

 

Det siges jo, at man skal høre sandheden fra børn og fulde folk. I dette tilfælde holder vi os til børnene, og der vidst ingen tvivl om hvad Maren syntes. Vi gik skriftet videre, og snakkede med Laura fra U13 piger, som lige er lidt ældre, og måske har en anden tilgang til det.

 

”Jeg syntes det var sjovt at blive trænet af professionelle ligaspillere, og vi lavede øvelser, som vi ikke selv laver så tit. Jeg kunne godt tænke at de kom igen, for det har være helt vildt sjovt!”

 

Til spørgsmålet om, hvorvidt Laura selv drømmer om at blive ligaspiller var svaret klart og tydeligt: ”JA!”, særligt efter den oplevelse med ligaherrerne.

 

Så alt, i alt en fed oplevelse for alle, som viser hvad Fredericia Håndboldklub kan.

 

//FHK

 

seneste nyt

FHK skriver kontrakt med Mads Kjeldgaard Andersen

Fredericia Håndboldklub kan med stolthed præsentere endnu en ny spiller. Mads Kjeldgaard Andersen trækker i FHK-trøjen fra 1. juli og tre år frem. Mads har i denne sæson spillet i Bundesligaen for Bergischer HC og har tidligere haft stor succes i den danske liga gennem tre sæsoner.Læs mere

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere