seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Rasmus Meyer skifter til Bundesliga klub

Stregspilleren Rasmus Meyer har spillet sin sidste kamp for FHK. Trods en kontrakt, der løb til 2024, har han fået muligheden for at fortsætte karrieren i Bundesligaen, og den mulighed har Fredericia Håndboldklub imødekommet.

 

 

Rasmus Meyer kom til FHK fra Skanderborg, hvor han var kommet i overskud og ikke havde udsigt til en rolle på deres førstehold. Hurtigt udviklede Meyer sig til at blive en etableret spiller for FHK.

 

– I løbet af sine fem år med FHK har Rasmus Meyer leveret en utrolig indsats. Han er et ungt talent, som har givet 100 procent fra dag et og har kæmpet sig til at være en vigtig brik i vores spil. Hans præstationer vil blive savnet, siger administrerende direktør i FHK, Thomas Renneberg-Larsen.

 

Det er tilgangene af både Evgeni Pevnov og unge Mads Emil Møller, der gør, at FHK har imødekommet Meyers mulighed for at prøve sig af uden for landets grænser.

 

– Vi råder også over Nikolaj A. Nielsen, og Lasse Balstad viste i slutspillet, at han sagtens kan være backup til stregen. Denne bredde i truppen har givet os mulighed for at sende Meyer afsted til udlandet, hvor han kan samle mere erfaring og teste sig selv i en stærkere liga, forklarer Thomas Renneberg-Larsen.

 

Direktøren understreger klubbens stolthed over at have udviklet endnu et talent som Meyer.

 

– Det vidner om det værdifulde arbejde, vores trænerteam lægger i ligaen, 2. division og U19. Vi ønsker Rasmus held og lykke med de nye udfordringer og vil følge hans udvikling tæt. Hvem ved, måske fører vejen ham tilbage til FHK på et senere tidspunkt, siger Thomas Renneberg Larsen.

 

For Rasmus Meyer selv er det en enestående mulighed for at prøve sig af.

 

– Jeg er superglad for det. Det er en drengedrøm, der går i opfyldelse, siger han med en mærkbar begejstring og sender en tak til alle i omkring FHK:

 

– Jeg vil gerne takke alle i hele 7000 Fredericia, fans, sponsorer og holdkammerater. De har alle været en del af den rejse jeg har været på med klubben, siger Meyer.

 

Meyers FHK-tid sluttede med DM-bronze, der var kulminationen på den rejse han og klubben har været på.

 

– Jeg er glad for at have kunnet give noget tilbage til hele byen, og jeg er taknemmelig for muligheden for at komme til Fredericia. Jeg ville ikke have været de fem år foruden, udtaler Rasmus Meyer

Rasmus Meyer skifter til Bundesliga klub

Stregspilleren Rasmus Meyer har spillet sin sidste kamp for FHK. Trods en kontrakt, der løb til 2024, har han fået muligheden for at fortsætte karrieren i Bundesligaen, og den mulighed har Fredericia Håndboldklub imødekommet.

 

 

Rasmus Meyer kom til FHK fra Skanderborg, hvor han var kommet i overskud og ikke havde udsigt til en rolle på deres førstehold. Hurtigt udviklede Meyer sig til at blive en etableret spiller for FHK.

 

– I løbet af sine fem år med FHK har Rasmus Meyer leveret en utrolig indsats. Han er et ungt talent, som har givet 100 procent fra dag et og har kæmpet sig til at være en vigtig brik i vores spil. Hans præstationer vil blive savnet, siger administrerende direktør i FHK, Thomas Renneberg-Larsen.

 

Det er tilgangene af både Evgeni Pevnov og unge Mads Emil Møller, der gør, at FHK har imødekommet Meyers mulighed for at prøve sig af uden for landets grænser.

 

– Vi råder også over Nikolaj A. Nielsen, og Lasse Balstad viste i slutspillet, at han sagtens kan være backup til stregen. Denne bredde i truppen har givet os mulighed for at sende Meyer afsted til udlandet, hvor han kan samle mere erfaring og teste sig selv i en stærkere liga, forklarer Thomas Renneberg-Larsen.

 

Direktøren understreger klubbens stolthed over at have udviklet endnu et talent som Meyer.

 

– Det vidner om det værdifulde arbejde, vores trænerteam lægger i ligaen, 2. division og U19. Vi ønsker Rasmus held og lykke med de nye udfordringer og vil følge hans udvikling tæt. Hvem ved, måske fører vejen ham tilbage til FHK på et senere tidspunkt, siger Thomas Renneberg Larsen.

 

For Rasmus Meyer selv er det en enestående mulighed for at prøve sig af.

 

– Jeg er superglad for det. Det er en drengedrøm, der går i opfyldelse, siger han med en mærkbar begejstring og sender en tak til alle i omkring FHK:

 

– Jeg vil gerne takke alle i hele 7000 Fredericia, fans, sponsorer og holdkammerater. De har alle været en del af den rejse jeg har været på med klubben, siger Meyer.

 

Meyers FHK-tid sluttede med DM-bronze, der var kulminationen på den rejse han og klubben har været på.

 

– Jeg er glad for at have kunnet give noget tilbage til hele byen, og jeg er taknemmelig for muligheden for at komme til Fredericia. Jeg ville ikke have været de fem år foruden, udtaler Rasmus Meyer

seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere