seneste nyt

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere

Optakt: Den afgørende DM-finale mod Aalborg Håndbold

I morgen står vi overfor den største kamp i nyere klubhistorie, når Fredericia Håndboldklub møder Aalborg Håndbold i den tredje og afgørende DM-finale i Gigantium klokken 16. Efter onsdagens nervepirrende sejr på 31-30 har vi vist, at vi kan stå distancen mod landets måske stærkeste hold.

Læs mere

Optakt til DM-finalen: FHK møder Aalborg Håndbold

I dag spiller vi den første kamp i DM-finalen mod Aalborg Håndbold, og vi er mere end klar til at tage udfordringen op. Det bliver en spændende kamp, hvor vi skal vise vores styrke og sammenspil på banen.

 

Vi har haft en fantastisk sæson, og det er en stor bedrift at have nået hertil. Vores cheftræner, Gudmundur Gudmundsson, har virkelig formået at løfte holdet til nye højder. Efter at have vundet DM-bronze sidste år, men nu er vi klar til at tage skridtet videre og kæmpe om guldet.

 

En af vores største profiler denne sæson har været Anders Kragh Martinusen. Han har været helt suveræn på banen med 162 mål og imponerende 194 assists. Hans evne til at skabe spil og score mål har været afgørende for vores succes.

 

Vores målmænd, Sebastian Frandsen og Thorsten Fries, har også været en uvurderlig del af vores hold. Frandsen har haft en redningsprocent på 34,4 %, hvilket gør ham til en af ligaens bedste målmænd. Thorsten Fries har vist sin styrke, især i semifinalerne mod Ribe-Esbjerg, hvor han spillede en afgørende rolle.

 

Aalborg Håndbold er en stærk modstander med en lang historie. De har kvalificeret sig til DM-finalerne ti gange og har vundet fem mesterskaber. Deres erfaring og dygtige spillere gør dem til en hård modstander, men vi har vist, at vi kan spille op med de bedste. Aalborg har profiler som Niklas Landin og Mikkel Hansen, der begge har haft fantastiske karrierer og vundet utallige titler. Om førstnævnte er med i morgen, vil tiden vise.

 

Men vi er klar til udfordringen. Vi har vist, at vi kan slå de bedste hold, og vi er ubesejret i de seneste tre liga-hjemmekampe mod Aalborg. Vi ved, at vi kan gøre det igen, selvom kampen spilles på deres hjemmebane. Vores fans har været fantastiske hele sæsonen, og deres støtte har været uvurderlig. Vi håber på massiv opbakning i morgen, både fra dem, der tager turen til Aalborg, og dem, der støtter os hjemmefra.

 

Det er vigtigt, at vi er mentalt forberedte og matcher Aalborgs energi, især da de har haft en hel uges pause. Vi skal også bygge på vores stærke forsvar og målmænd, som har været nøglen til vores succes. Desuden skal vi udnytte vores offensive styrker og spille kampen på vores præmisser.

 

Vi ser frem til en kamp fyldt med intensitet og spænding. Det bliver en stor dag for Fredericia Håndboldklub, og vi er klar til at give alt på banen. Lad os sammen vise, hvad FHK står for, og kæmpe os til sejr i DM-finalen!

 

Vi ses i Aalborg – sammen kan vi nå målet!

 

/FHK

Optakt til DM-finalen: FHK møder Aalborg Håndbold

I dag spiller vi den første kamp i DM-finalen mod Aalborg Håndbold, og vi er mere end klar til at tage udfordringen op. Det bliver en spændende kamp, hvor vi skal vise vores styrke og sammenspil på banen.

 

Vi har haft en fantastisk sæson, og det er en stor bedrift at have nået hertil. Vores cheftræner, Gudmundur Gudmundsson, har virkelig formået at løfte holdet til nye højder. Efter at have vundet DM-bronze sidste år, men nu er vi klar til at tage skridtet videre og kæmpe om guldet.

 

En af vores største profiler denne sæson har været Anders Kragh Martinusen. Han har været helt suveræn på banen med 162 mål og imponerende 194 assists. Hans evne til at skabe spil og score mål har været afgørende for vores succes.

 

Vores målmænd, Sebastian Frandsen og Thorsten Fries, har også været en uvurderlig del af vores hold. Frandsen har haft en redningsprocent på 34,4 %, hvilket gør ham til en af ligaens bedste målmænd. Thorsten Fries har vist sin styrke, især i semifinalerne mod Ribe-Esbjerg, hvor han spillede en afgørende rolle.

 

Aalborg Håndbold er en stærk modstander med en lang historie. De har kvalificeret sig til DM-finalerne ti gange og har vundet fem mesterskaber. Deres erfaring og dygtige spillere gør dem til en hård modstander, men vi har vist, at vi kan spille op med de bedste. Aalborg har profiler som Niklas Landin og Mikkel Hansen, der begge har haft fantastiske karrierer og vundet utallige titler. Om førstnævnte er med i morgen, vil tiden vise.

 

Men vi er klar til udfordringen. Vi har vist, at vi kan slå de bedste hold, og vi er ubesejret i de seneste tre liga-hjemmekampe mod Aalborg. Vi ved, at vi kan gøre det igen, selvom kampen spilles på deres hjemmebane. Vores fans har været fantastiske hele sæsonen, og deres støtte har været uvurderlig. Vi håber på massiv opbakning i morgen, både fra dem, der tager turen til Aalborg, og dem, der støtter os hjemmefra.

 

Det er vigtigt, at vi er mentalt forberedte og matcher Aalborgs energi, især da de har haft en hel uges pause. Vi skal også bygge på vores stærke forsvar og målmænd, som har været nøglen til vores succes. Desuden skal vi udnytte vores offensive styrker og spille kampen på vores præmisser.

 

Vi ser frem til en kamp fyldt med intensitet og spænding. Det bliver en stor dag for Fredericia Håndboldklub, og vi er klar til at give alt på banen. Lad os sammen vise, hvad FHK står for, og kæmpe os til sejr i DM-finalen!

 

Vi ses i Aalborg – sammen kan vi nå målet!

 

/FHK

seneste nyt

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere

Optakt: Den afgørende DM-finale mod Aalborg Håndbold

I morgen står vi overfor den største kamp i nyere klubhistorie, når Fredericia Håndboldklub møder Aalborg Håndbold i den tredje og afgørende DM-finale i Gigantium klokken 16. Efter onsdagens nervepirrende sejr på 31-30 har vi vist, at vi kan stå distancen mod landets måske stærkeste hold.

Læs mere

Nedtakt: Gårsdagens kamp mod Aalborg Håndbold

I går aftes leverede Fredericia Håndboldklub en fantastisk præstation med en sejr på 31-30 over Aalborg Håndbold i en intens kamp, der holdt alle på kanten af sæderne. Med denne triumf tvinger vi serien ud i en tredje og afgørende kamp, som spilles i Aalborg på lørdag klokken 16.

Læs mere