seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Med sin erfaring og baggrund som tidligere aktiv håndboldspiller i klubber som Sønderjyske, AGF og Skanderborg, bringer Morten en solid platform for at udvikle vores unge talenter.

 

Morten Moldrup har en divisionstræneruddannelse og en bachelor i idræt, hvilket gør ham yderst kvalificeret til at varetage træningen af vores talentfulde unge spillere. Hans erfaring med at træne talenter på højt niveau gør ham til et perfekt match for vores klub, hvor vi har et stærkt fokus på talentudvikling. Morten vil i tæt samarbejde med vores talentansvarlige, Michael Wollesen, sikre, at vores spillere får den bedste træning og de optimale muligheder for at udvikle sig, herunder træning med vores ligaherrer.

 

– Jeg har været heldig nok til at dyrke min trænergerning i udlandet i en håndfuld år nu, og ideen om at blive en del af FHK blev plantet allerede et stykke tid tilbage af min tidligere rådgiver, Carsten Albrektsen. Denne ide er vokset i min bevidsthed, og da FHK tog kontakt tidligere på året, stod jeg og min familie et sted, hvor det virkede som det rigtige tidspunkt at slå til, fortæller Morten og fortsætter:

 

– Sportsligt har man i FHK et fantastisk produkt, og ligaholdet har leveret flotte resultater over en årrække. Det mest imponerende er dog, hvordan man har formået at udvikle hele klubben tålmodigt over tid og skabt en bundsolid klub med et tydeligt budskab, hvor ord og handlinger går hånd i hånd. Jeg ser frem til at bidrage med det, jeg kan, og samtidig fortsætte min udvikling som træner i et godt miljø med masser af kompetencer.

 

Vi ser frem til at se, hvad Morten kan bringe til vores klub og glæder os til at følge udviklingen af vores unge talenter under hans ledelse. Velkommen til Fredericia Håndboldklub, Morten.

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Med sin erfaring og baggrund som tidligere aktiv håndboldspiller i klubber som Sønderjyske, AGF og Skanderborg, bringer Morten en solid platform for at udvikle vores unge talenter.

 

Morten Moldrup har en divisionstræneruddannelse og en bachelor i idræt, hvilket gør ham yderst kvalificeret til at varetage træningen af vores talentfulde unge spillere. Hans erfaring med at træne talenter på højt niveau gør ham til et perfekt match for vores klub, hvor vi har et stærkt fokus på talentudvikling. Morten vil i tæt samarbejde med vores talentansvarlige, Michael Wollesen, sikre, at vores spillere får den bedste træning og de optimale muligheder for at udvikle sig, herunder træning med vores ligaherrer.

 

– Jeg har været heldig nok til at dyrke min trænergerning i udlandet i en håndfuld år nu, og ideen om at blive en del af FHK blev plantet allerede et stykke tid tilbage af min tidligere rådgiver, Carsten Albrektsen. Denne ide er vokset i min bevidsthed, og da FHK tog kontakt tidligere på året, stod jeg og min familie et sted, hvor det virkede som det rigtige tidspunkt at slå til, fortæller Morten og fortsætter:

 

– Sportsligt har man i FHK et fantastisk produkt, og ligaholdet har leveret flotte resultater over en årrække. Det mest imponerende er dog, hvordan man har formået at udvikle hele klubben tålmodigt over tid og skabt en bundsolid klub med et tydeligt budskab, hvor ord og handlinger går hånd i hånd. Jeg ser frem til at bidrage med det, jeg kan, og samtidig fortsætte min udvikling som træner i et godt miljø med masser af kompetencer.

 

Vi ser frem til at se, hvad Morten kan bringe til vores klub og glæder os til at følge udviklingen af vores unge talenter under hans ledelse. Velkommen til Fredericia Håndboldklub, Morten.

seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere