seneste nyt

Optakt: FHK – TMS Ringsted

Tabellen lyver aldrig. Sådan lyder én af mange sportsfloskler. Et kig på tabellen i Herreligaen fortæller da også et par historier. Blandt andet, at vi har fået en godkendt sæsonstart med en aktuel fjerdeplads, men tabellen fortæller også en anden historie. At alle kan slå alle.Læs mere

Optakt: På jagt efter oprejsning

Tirsdag aften skal vi i aktion igen, når vi møder SønderjyskE på udebane i Sønderborg. Weekendens skuffelse skal rystes af med to point, og til trods for en blandet sæsonstart, er der grund til optimisme.Læs mere

Nedtakt: Første hjemmebanenederlag i sæsonen

Fredag aften kl. 19.00 åbnede vi dørene til Veteranmatch på hjemmebane mod Ribe-Esbjerg. En aften, der desværre nåede en skuffende afslutning med det første hjemmebanenederlag i sæsonen.Læs mere

Optakt: Minderig modstander gæster thansen ARENA

Midtugens pointtab skal revancheres og næste mulighed er allerede lørdag, hvor vi hjemme tager imod Skjern Håndbold. Et hold vi har gode minder om.

 

Det blev som spået en svær toer, da vi onsdag aften måtte tage til takke med et enkelt point ude mod Lemvig-Thyborøn. Et resultat, der let kunne være blevet et nederlag, havde det ikke været for Kristian Stoklunds udligning efter tid.

 

Næste opgave hedder Skjern Håndbold, der har fået en haltende sæsonstart med kun ét point efter de første to kampe. Kombineret med, at vi indbyrdes har overhånden og ved seneste opgør tog bronzemedaljer med hjem fra det vestjyske, vil de efter alt at dømme være sultne efter oprejsning.

 

Skal vi lykkes med endnu en gang at tæmme Skjern, skal ekstra fokus være rettet mod spillere som Eivind Tangen, Lasse Mikkelsen, Noah Gaudin og Joaquim Nazaré.

 

Eivind Tangen er garanten for mål i Skjerns bagkæde. Fra sin position på højre back har han gennem flere sæsoner taget klubbens topscorertitel. Den 30-årige nordmand har et af ligaens hårdeste skud og nettede otte gange mod Skanderborg Aarhus i midtugen, så hvor godt defensiven får lukket ned for Tangen er værd at holde øje med.

 

Nyankomne Noah Gaudin og Joaquim Nazaré er også værd at kigge på. Førstnævnte har efter tre sæsoner skiftet SønderJyskE ud med Skjern Håndbold. Den vævre franskmand er en stærk duelspiller og en dygtig spilfordeler, selvom det dog kun er blevet til en enkelt assist efter to kampe, jf. tophaandbold.dk.

 

Joaquim Nazaré blev tilbage i juni hentet i spanske Cuenca, hvor den 21-årige portugiser sidste sæson blev topscorer i den bedste spanske række med 190 ligamål. Han og resten af Skjern-mandskabet mangler dog stadigvæk at finde sæsonens første sejr.

 

Kom og støt holdet, når vi lørdag den 9. september kl. 16.10 tager imod Skjern Håndbold hjemme i thansen ARENA.

 

//FHK

Optakt: Minderig modstander gæster thansen ARENA

Midtugens pointtab skal revancheres og næste mulighed er allerede lørdag, hvor vi hjemme tager imod Skjern Håndbold. Et hold vi har gode minder om.

 

Det blev som spået en svær toer, da vi onsdag aften måtte tage til takke med et enkelt point ude mod Lemvig-Thyborøn. Et resultat, der let kunne være blevet et nederlag, havde det ikke været for Kristian Stoklunds udligning efter tid.

 

Næste opgave hedder Skjern Håndbold, der har fået en haltende sæsonstart med kun ét point efter de første to kampe. Kombineret med, at vi indbyrdes har overhånden og ved seneste opgør tog bronzemedaljer med hjem fra det vestjyske, vil de efter alt at dømme være sultne efter oprejsning.

 

Skal vi lykkes med endnu en gang at tæmme Skjern, skal ekstra fokus være rettet mod spillere som Eivind Tangen, Lasse Mikkelsen, Noah Gaudin og Joaquim Nazaré.

 

Eivind Tangen er garanten for mål i Skjerns bagkæde. Fra sin position på højre back har han gennem flere sæsoner taget klubbens topscorertitel. Den 30-årige nordmand har et af ligaens hårdeste skud og nettede otte gange mod Skanderborg Aarhus i midtugen, så hvor godt defensiven får lukket ned for Tangen er værd at holde øje med.

 

Nyankomne Noah Gaudin og Joaquim Nazaré er også værd at kigge på. Førstnævnte har efter tre sæsoner skiftet SønderJyskE ud med Skjern Håndbold. Den vævre franskmand er en stærk duelspiller og en dygtig spilfordeler, selvom det dog kun er blevet til en enkelt assist efter to kampe, jf. tophaandbold.dk.

 

Joaquim Nazaré blev tilbage i juni hentet i spanske Cuenca, hvor den 21-årige portugiser sidste sæson blev topscorer i den bedste spanske række med 190 ligamål. Han og resten af Skjern-mandskabet mangler dog stadigvæk at finde sæsonens første sejr.

 

Kom og støt holdet, når vi lørdag den 9. september kl. 16.10 tager imod Skjern Håndbold hjemme i thansen ARENA.

 

//FHK

seneste nyt

Optakt: FHK – TMS Ringsted

Tabellen lyver aldrig. Sådan lyder én af mange sportsfloskler. Et kig på tabellen i Herreligaen fortæller da også et par historier. Blandt andet, at vi har fået en godkendt sæsonstart med en aktuel fjerdeplads, men tabellen fortæller også en anden historie. At alle kan slå alle.Læs mere

Optakt: På jagt efter oprejsning

Tirsdag aften skal vi i aktion igen, når vi møder SønderjyskE på udebane i Sønderborg. Weekendens skuffelse skal rystes af med to point, og til trods for en blandet sæsonstart, er der grund til optimisme.Læs mere

Nedtakt: Første hjemmebanenederlag i sæsonen

Fredag aften kl. 19.00 åbnede vi dørene til Veteranmatch på hjemmebane mod Ribe-Esbjerg. En aften, der desværre nåede en skuffende afslutning med det første hjemmebanenederlag i sæsonen.Læs mere

Optakt: Veteranmatch mod Ribe-Esbjerg

Fredag aften spiller vi vores tredje hjemmekamp i sæsonen. En hjemmekamp, der ikke er, som hjemmekampe er flest. Læs mere