seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Optakt: Minderig modstander gæster thansen ARENA

Midtugens pointtab skal revancheres og næste mulighed er allerede lørdag, hvor vi hjemme tager imod Skjern Håndbold. Et hold vi har gode minder om.

 

Det blev som spået en svær toer, da vi onsdag aften måtte tage til takke med et enkelt point ude mod Lemvig-Thyborøn. Et resultat, der let kunne være blevet et nederlag, havde det ikke været for Kristian Stoklunds udligning efter tid.

 

Næste opgave hedder Skjern Håndbold, der har fået en haltende sæsonstart med kun ét point efter de første to kampe. Kombineret med, at vi indbyrdes har overhånden og ved seneste opgør tog bronzemedaljer med hjem fra det vestjyske, vil de efter alt at dømme være sultne efter oprejsning.

 

Skal vi lykkes med endnu en gang at tæmme Skjern, skal ekstra fokus være rettet mod spillere som Eivind Tangen, Lasse Mikkelsen, Noah Gaudin og Joaquim Nazaré.

 

Eivind Tangen er garanten for mål i Skjerns bagkæde. Fra sin position på højre back har han gennem flere sæsoner taget klubbens topscorertitel. Den 30-årige nordmand har et af ligaens hårdeste skud og nettede otte gange mod Skanderborg Aarhus i midtugen, så hvor godt defensiven får lukket ned for Tangen er værd at holde øje med.

 

Nyankomne Noah Gaudin og Joaquim Nazaré er også værd at kigge på. Førstnævnte har efter tre sæsoner skiftet SønderJyskE ud med Skjern Håndbold. Den vævre franskmand er en stærk duelspiller og en dygtig spilfordeler, selvom det dog kun er blevet til en enkelt assist efter to kampe, jf. tophaandbold.dk.

 

Joaquim Nazaré blev tilbage i juni hentet i spanske Cuenca, hvor den 21-årige portugiser sidste sæson blev topscorer i den bedste spanske række med 190 ligamål. Han og resten af Skjern-mandskabet mangler dog stadigvæk at finde sæsonens første sejr.

 

Kom og støt holdet, når vi lørdag den 9. september kl. 16.10 tager imod Skjern Håndbold hjemme i thansen ARENA.

 

//FHK

Optakt: Minderig modstander gæster thansen ARENA

Midtugens pointtab skal revancheres og næste mulighed er allerede lørdag, hvor vi hjemme tager imod Skjern Håndbold. Et hold vi har gode minder om.

 

Det blev som spået en svær toer, da vi onsdag aften måtte tage til takke med et enkelt point ude mod Lemvig-Thyborøn. Et resultat, der let kunne være blevet et nederlag, havde det ikke været for Kristian Stoklunds udligning efter tid.

 

Næste opgave hedder Skjern Håndbold, der har fået en haltende sæsonstart med kun ét point efter de første to kampe. Kombineret med, at vi indbyrdes har overhånden og ved seneste opgør tog bronzemedaljer med hjem fra det vestjyske, vil de efter alt at dømme være sultne efter oprejsning.

 

Skal vi lykkes med endnu en gang at tæmme Skjern, skal ekstra fokus være rettet mod spillere som Eivind Tangen, Lasse Mikkelsen, Noah Gaudin og Joaquim Nazaré.

 

Eivind Tangen er garanten for mål i Skjerns bagkæde. Fra sin position på højre back har han gennem flere sæsoner taget klubbens topscorertitel. Den 30-årige nordmand har et af ligaens hårdeste skud og nettede otte gange mod Skanderborg Aarhus i midtugen, så hvor godt defensiven får lukket ned for Tangen er værd at holde øje med.

 

Nyankomne Noah Gaudin og Joaquim Nazaré er også værd at kigge på. Førstnævnte har efter tre sæsoner skiftet SønderJyskE ud med Skjern Håndbold. Den vævre franskmand er en stærk duelspiller og en dygtig spilfordeler, selvom det dog kun er blevet til en enkelt assist efter to kampe, jf. tophaandbold.dk.

 

Joaquim Nazaré blev tilbage i juni hentet i spanske Cuenca, hvor den 21-årige portugiser sidste sæson blev topscorer i den bedste spanske række med 190 ligamål. Han og resten af Skjern-mandskabet mangler dog stadigvæk at finde sæsonens første sejr.

 

Kom og støt holdet, når vi lørdag den 9. september kl. 16.10 tager imod Skjern Håndbold hjemme i thansen ARENA.

 

//FHK

seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere