seneste nyt

FHK skriver kontrakt med Mads Kjeldgaard Andersen

Fredericia Håndboldklub kan med stolthed præsentere endnu en ny spiller. Mads Kjeldgaard Andersen trækker i FHK-trøjen fra 1. juli og tre år frem. Mads har i denne sæson spillet i Bundesligaen for Bergischer HC og har tidligere haft stor succes i den danske liga gennem tre sæsoner.Læs mere

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Nedtakt FHK-Skive fH

Der var fest og farver i thansen ARENA torsdag aften. Kampens betydning var ikke til at tage fejl af, og kombineret en med legesyg fanzone i forhallen, så skal det give godt humør, og det gjorde det! I en kamp hvor vi endegyldigt sikrede os top-8.

 

Det gode humør fra tribunerne havde smittet af på gutterne på banen. Angrebsspillet var flyvende, hurtigt, direkte og Tellerup stod blændende. Alligevel fulgtes de to hold pænt ad de første 10 minutter, hvor stillingen var 6-6. Derefter begyndte vi at trække fra. Vi udnyttede Tellerups redninger, og Kristian Stoklund og Anders Martinusen fik sat skub i spillet. Særligt Stoklunds 9 assist til Bisgaard, Meyer og Nikolaj Nielsen viste sig at blive vigtige. For efter 20 minutter førte vi 14-10. Herefter kom Skives Magnus Brandbyge lidt i gang i målet, men vi holdt alligevel et pæn scoringssnit, med en pausestilling på 18-13. Det var umiddelbart en lidt for lille føring efter en flot 1. halvleg.

 

Efter pausen startede vi, som vi sluttede før pausen, med tempo, energi og mål. Vi fortsatte med at være farlige, og det samme var Skive i den anden ende, hvilket gav stillingen 24-18 efter 39 minutter. Derfra skete der en underlig udvikling i kampen… vi taber perioden fra det 39. minut til det 46. minut med 1-7. Det var bla. grundet en del tekniske fejl, og fordi Magnus Brandbyge tog godt fat nede i målet. Det gav stillingen 25-24 efter 47 minutter. Men så viste thansen ARENA den styrke! I en symbiose af fantastisk stemning og fighter-håndbold fik vi kæmpet os tilbage i kampen, og sørget for at Skive ikke lavede flere mål i kampen. Tellerup stod FANTASTISK, lydniveauet blev hævet og afslutningerne blev banket ind! Vi vinder fortjent 30-24 og kvalificerer os til klubbens første mesterskabsslutspil!

 

Topscorer for FHK blev Anders Kragh Martinusen & Cornelius Kragh med 6 kasser hver!

 

Vidste du at… Til kampen i dag havde vi fint besøg fra flere kanter? Både vores nye målmand  til den kommende sæson Thorsten Fries, og vores gamle profil Anders Sell var klar på tribunen.

 

Første delmål for sæsonen er nået, og det sker med to kampe tilbage. Det er en fantastisk præstation af alle i- og omkring klubben. Vi er sindssygt stolte af spillerne og den opbakning de møder!

 

//FHK

 

Nedtakt FHK-Skive fH

Der var fest og farver i thansen ARENA torsdag aften. Kampens betydning var ikke til at tage fejl af, og kombineret en med legesyg fanzone i forhallen, så skal det give godt humør, og det gjorde det! I en kamp hvor vi endegyldigt sikrede os top-8.

 

Det gode humør fra tribunerne havde smittet af på gutterne på banen. Angrebsspillet var flyvende, hurtigt, direkte og Tellerup stod blændende. Alligevel fulgtes de to hold pænt ad de første 10 minutter, hvor stillingen var 6-6. Derefter begyndte vi at trække fra. Vi udnyttede Tellerups redninger, og Kristian Stoklund og Anders Martinusen fik sat skub i spillet. Særligt Stoklunds 9 assist til Bisgaard, Meyer og Nikolaj Nielsen viste sig at blive vigtige. For efter 20 minutter førte vi 14-10. Herefter kom Skives Magnus Brandbyge lidt i gang i målet, men vi holdt alligevel et pæn scoringssnit, med en pausestilling på 18-13. Det var umiddelbart en lidt for lille føring efter en flot 1. halvleg.

 

Efter pausen startede vi, som vi sluttede før pausen, med tempo, energi og mål. Vi fortsatte med at være farlige, og det samme var Skive i den anden ende, hvilket gav stillingen 24-18 efter 39 minutter. Derfra skete der en underlig udvikling i kampen… vi taber perioden fra det 39. minut til det 46. minut med 1-7. Det var bla. grundet en del tekniske fejl, og fordi Magnus Brandbyge tog godt fat nede i målet. Det gav stillingen 25-24 efter 47 minutter. Men så viste thansen ARENA den styrke! I en symbiose af fantastisk stemning og fighter-håndbold fik vi kæmpet os tilbage i kampen, og sørget for at Skive ikke lavede flere mål i kampen. Tellerup stod FANTASTISK, lydniveauet blev hævet og afslutningerne blev banket ind! Vi vinder fortjent 30-24 og kvalificerer os til klubbens første mesterskabsslutspil!

 

Topscorer for FHK blev Anders Kragh Martinusen & Cornelius Kragh med 6 kasser hver!

 

Vidste du at… Til kampen i dag havde vi fint besøg fra flere kanter? Både vores nye målmand  til den kommende sæson Thorsten Fries, og vores gamle profil Anders Sell var klar på tribunen.

 

Første delmål for sæsonen er nået, og det sker med to kampe tilbage. Det er en fantastisk præstation af alle i- og omkring klubben. Vi er sindssygt stolte af spillerne og den opbakning de møder!

 

//FHK

 

seneste nyt

FHK skriver kontrakt med Mads Kjeldgaard Andersen

Fredericia Håndboldklub kan med stolthed præsentere endnu en ny spiller. Mads Kjeldgaard Andersen trækker i FHK-trøjen fra 1. juli og tre år frem. Mads har i denne sæson spillet i Bundesligaen for Bergischer HC og har tidligere haft stor succes i den danske liga gennem tre sæsoner.Læs mere

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere