seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Mød Mads Lenbroch

Efter FHK ligaherrernes første træning tager vi fat i vores nye venstre fløj Mads Lenbroch til en snak om opstarten i FHK, ambitioner for sæsonen og interesser uden for håndboldbanen.

 

Mads Lenbroch er 20 år gammel og bosiddende i Århus. Mads har haft sin håndboldopvækst i Århus-klubben HEI, hvor han efterfølgende blev en del af Århus Håndbold, først i ungdomsregi og derefter en del af klubbens ligahold. Mads er en talentfuld spiller, der har 21 ungdomslandsholds kampe med 74 mål på sit CV.

 

Mads blev student i 2018 og er i gang med sit 2. sabbatår, hvor han arbejder som lærervikar. Der er ikke meget fritid at gøre med for Mads, så når han ikke arbejder som lærervikar eller spiller håndbold i FHK, så forsøger han at pleje hans forhold til sine kammerater, kæreste og familie, som han sætter stor pris på.

 

Tilbage i januar skrev den talentfulde venstre fløj under på en 3-årig aftale med FHK og lige siden har han glædet sig til opstarten i FHK. I dag er der ekstra meget glæde at spore i Mads, da han ikke har haft en håndbold imellem hænderne siden midten af marts, hvor turneringen blev aflyst pga. Covid-19 pandemien.

 

Mads fortæller, at han og FHK er ”det perfekte match.” Mads beskriver, hvordan klubben har formået at ligge lag på konceptet år for år og at han selvfølgelig gerne ville være en del af den rejse.

 

Ligeledes roser Mads FHK’s fanskare og deres imponerende støtte, som han glæder sig til at opleve i den kommende sæson.

 

I den kommende sæson vil Mads have meget fokus på at udvikle hans fysisk og derfor vil han bruge meget tid i styrkelokalet. Han håber ligeledes at kunne ligge lag på både sit angrebs- og forsvarsspil i takt med den fysiske udvikling. Ud over hans egen personlige udvikling, så håber og tror Mads på, at holdet kan tage et skridt op i forhold til sidste sæsons placering på 11. pladsen i Herre Håndbold Ligaen og måske endda snige sig med i slutspillet.

Mød Mads Lenbroch

Efter FHK ligaherrernes første træning tager vi fat i vores nye venstre fløj Mads Lenbroch til en snak om opstarten i FHK, ambitioner for sæsonen og interesser uden for håndboldbanen.

 

Mads Lenbroch er 20 år gammel og bosiddende i Århus. Mads har haft sin håndboldopvækst i Århus-klubben HEI, hvor han efterfølgende blev en del af Århus Håndbold, først i ungdomsregi og derefter en del af klubbens ligahold. Mads er en talentfuld spiller, der har 21 ungdomslandsholds kampe med 74 mål på sit CV.

 

Mads blev student i 2018 og er i gang med sit 2. sabbatår, hvor han arbejder som lærervikar. Der er ikke meget fritid at gøre med for Mads, så når han ikke arbejder som lærervikar eller spiller håndbold i FHK, så forsøger han at pleje hans forhold til sine kammerater, kæreste og familie, som han sætter stor pris på.

 

Tilbage i januar skrev den talentfulde venstre fløj under på en 3-årig aftale med FHK og lige siden har han glædet sig til opstarten i FHK. I dag er der ekstra meget glæde at spore i Mads, da han ikke har haft en håndbold imellem hænderne siden midten af marts, hvor turneringen blev aflyst pga. Covid-19 pandemien.

 

Mads fortæller, at han og FHK er ”det perfekte match.” Mads beskriver, hvordan klubben har formået at ligge lag på konceptet år for år og at han selvfølgelig gerne ville være en del af den rejse.

 

Ligeledes roser Mads FHK’s fanskare og deres imponerende støtte, som han glæder sig til at opleve i den kommende sæson.

 

I den kommende sæson vil Mads have meget fokus på at udvikle hans fysisk og derfor vil han bruge meget tid i styrkelokalet. Han håber ligeledes at kunne ligge lag på både sit angrebs- og forsvarsspil i takt med den fysiske udvikling. Ud over hans egen personlige udvikling, så håber og tror Mads på, at holdet kan tage et skridt op i forhold til sidste sæsons placering på 11. pladsen i Herre Håndbold Ligaen og måske endda snige sig med i slutspillet.

seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere