seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Middelfart Sparekasse indtræder som Hovedsponsor for Fredericia Håndboldklub

Fredericia Håndboldklub er stolte over at kunne meddele, at Middelfart Sparekasse bliver én ud af fem Hovedsponsorer i Fredericia Håndboldklub sammen med ADP, Fredericia Kommune, thansen og AD Danmark. Udviklingen af partnerskabet er en stor nyhed for både klubben og Sparekassen, da det viser en fælles forpligtelse til vækst og ambition.

 

Bent Jensen, formand for Fredericia Håndboldklub, er yderst tilfreds med aftalen og udtrykker dyb taknemmelighed og stolthed over det nye partnerskab med Middelfart Sparekasse.

 

– Vi er både glade og stolte over, at Middelfart Sparekasse har valgt at støtte os som hovedsponsor. Samarbejdet er ikke blot en økonomisk støtte; det er et udtryk for en bemærkelsesværdig tillid og tiltro til vores klub og dens fremtidsvisioner, forklarer Bent Jensen.

 

Han understreger vigtigheden af den femårige aftale, som viser, at FHK er en stabil klub, hvor spillere, partnere og fans kan forvente en stor fremtid.

 

– Middelfart Sparekasse understreger deres støtte med en aftale på fem år, hvilket betyder utrolig meget for vores fortsatte tilstedeværelse i toppen af dansk håndbold. Det er et stærkt signal til både vores spillere og vores fans om, at vi er en klub med stabilitet og ambitioner, siger han.

 

Formanden er ikke sen til at udtrykke taknemmelighed over for alle klubbens partnere, som trofast støtter op og samles om at give klubben en lys fremtid. Uden eksisterende og nye partnere ville fremtidsplaner om europæisk håndbold og mesterskaber være en saga blot.

 

– Det er et utrolig vigtigt rygstød for FHK netop nu, hvor vi fra næste sæson påbegynder et nyt europæisk eventyr. Denne type støtte er afgørende, når vi nu står over for nye udfordringer og muligheder i international håndbold. Vi skulle spille om medaljer og kvalificere os til Europa i 2025, begge dele har vi allerede opnået. Ingen af delene kunne vi have gjort uden alle dem, der støtter os, slutter Bent Jensen.

 

Et stærkt fundament

 

Fra den kommende sæson vil sparekassens logo være tydeligt på spillertrøjerne, og FHK’s hjemmebane vil ændre navn til Middelfart Sparekasse Arena.

 

– Når folk går til håndbold i Fredericia, skal de helst ikke være i tvivl om, at Middelfart Sparekasse bidrager med en stor hånd i ryggen, siger Kristian Gren, direktør for marketing og forretningsudvikling i Middelfart Sparekasse.

 

Middelfart Sparekasse, kendt for sit engagement i lokalsamfundet, ser det som en perfekt mulighed for at udvide deres indflydelse i sportsverdenen.

 

– Herreholdet i Fredericia HK sikrer os synlighed i hele landet. Det er blevet ekstra interessant for os, da vi i de seneste år har udvidet vores tilstedeværelse med bl.a. en ny afdeling i København. Samtidig får vi ekstra stor eksponering på hjemmebanen i Fredericia, udtaler Kristian Gren.

 

Aftalen sikrer ikke kun finansiel støtte til klubben, men også fremtidssikkerhed, hvilket giver FHK mulighed for bedre at fokusere på holdets udvikling.

 

– Med en femårig aftale er vi med til at sikre, at der er sikkerhed omkring klubbens drift. Vi har et fælles mål om, at Fredericia HK skal styrke sin position i toppen af dansk håndbold yderligere, tilføjer Kristian Gren.

 

Den nye aftale er derfor ikke kun en finansiel fordel, men en afgørende strategisk alliance, som vil understøtte Fredericia Håndboldklubs ambitioner på både nationalt og internationalt plan.

 

Vi fejrer det nye samarbejde søndag den 5. maj ved hjemmekampen mod GOG, hvor der vil være sjove aktiviteter og konkurrencer for fansene i pausen.

 

Vi glæder os til en fremtid fyldt med succes både på håndboldbanen og udenfor, hånd i hånd med Middelfart Sparekasse.

Middelfart Sparekasse indtræder som Hovedsponsor for Fredericia Håndboldklub

Fredericia Håndboldklub er stolte over at kunne meddele, at Middelfart Sparekasse bliver én ud af fem Hovedsponsorer i Fredericia Håndboldklub sammen med ADP, Fredericia Kommune, thansen og AD Danmark. Udviklingen af partnerskabet er en stor nyhed for både klubben og Sparekassen, da det viser en fælles forpligtelse til vækst og ambition.

 

Bent Jensen, formand for Fredericia Håndboldklub, er yderst tilfreds med aftalen og udtrykker dyb taknemmelighed og stolthed over det nye partnerskab med Middelfart Sparekasse.

 

– Vi er både glade og stolte over, at Middelfart Sparekasse har valgt at støtte os som hovedsponsor. Samarbejdet er ikke blot en økonomisk støtte; det er et udtryk for en bemærkelsesværdig tillid og tiltro til vores klub og dens fremtidsvisioner, forklarer Bent Jensen.

 

Han understreger vigtigheden af den femårige aftale, som viser, at FHK er en stabil klub, hvor spillere, partnere og fans kan forvente en stor fremtid.

 

– Middelfart Sparekasse understreger deres støtte med en aftale på fem år, hvilket betyder utrolig meget for vores fortsatte tilstedeværelse i toppen af dansk håndbold. Det er et stærkt signal til både vores spillere og vores fans om, at vi er en klub med stabilitet og ambitioner, siger han.

 

Formanden er ikke sen til at udtrykke taknemmelighed over for alle klubbens partnere, som trofast støtter op og samles om at give klubben en lys fremtid. Uden eksisterende og nye partnere ville fremtidsplaner om europæisk håndbold og mesterskaber være en saga blot.

 

– Det er et utrolig vigtigt rygstød for FHK netop nu, hvor vi fra næste sæson påbegynder et nyt europæisk eventyr. Denne type støtte er afgørende, når vi nu står over for nye udfordringer og muligheder i international håndbold. Vi skulle spille om medaljer og kvalificere os til Europa i 2025, begge dele har vi allerede opnået. Ingen af delene kunne vi have gjort uden alle dem, der støtter os, slutter Bent Jensen.

 

Et stærkt fundament

 

Fra den kommende sæson vil sparekassens logo være tydeligt på spillertrøjerne, og FHK’s hjemmebane vil ændre navn til Middelfart Sparekasse Arena.

 

– Når folk går til håndbold i Fredericia, skal de helst ikke være i tvivl om, at Middelfart Sparekasse bidrager med en stor hånd i ryggen, siger Kristian Gren, direktør for marketing og forretningsudvikling i Middelfart Sparekasse.

 

Middelfart Sparekasse, kendt for sit engagement i lokalsamfundet, ser det som en perfekt mulighed for at udvide deres indflydelse i sportsverdenen.

 

– Herreholdet i Fredericia HK sikrer os synlighed i hele landet. Det er blevet ekstra interessant for os, da vi i de seneste år har udvidet vores tilstedeværelse med bl.a. en ny afdeling i København. Samtidig får vi ekstra stor eksponering på hjemmebanen i Fredericia, udtaler Kristian Gren.

 

Aftalen sikrer ikke kun finansiel støtte til klubben, men også fremtidssikkerhed, hvilket giver FHK mulighed for bedre at fokusere på holdets udvikling.

 

– Med en femårig aftale er vi med til at sikre, at der er sikkerhed omkring klubbens drift. Vi har et fælles mål om, at Fredericia HK skal styrke sin position i toppen af dansk håndbold yderligere, tilføjer Kristian Gren.

 

Den nye aftale er derfor ikke kun en finansiel fordel, men en afgørende strategisk alliance, som vil understøtte Fredericia Håndboldklubs ambitioner på både nationalt og internationalt plan.

 

Vi fejrer det nye samarbejde søndag den 5. maj ved hjemmekampen mod GOG, hvor der vil være sjove aktiviteter og konkurrencer for fansene i pausen.

 

Vi glæder os til en fremtid fyldt med succes både på håndboldbanen og udenfor, hånd i hånd med Middelfart Sparekasse.

seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere