seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Jesper Houmark stopper som cheftræner

Fredericia Håndboldklubs cheftræner, Jesper Houmark, stopper i sit nuværende job til sommer, men fortsætter i en ny rolle i FHK.

 

Jesper Houmark blev ansat i FHK i 2016, da holdet rykkede op i 1. division. I den første sæson var han sidestillet cheftræner med Ole Bruun Andersen, og efterfølgende havde han Ole Damgaard som assistenttræner frem til sommeren 2021. Siden sommer har Houmark haft Lasse Folkmann ved sin side, men efter denne sæson har Houmark valgt at sige stop.

 

– Det er Jespers eget valg at stoppe som cheftræner, hvilket vi er meget kede af, men vi har også en forståelse for, at Jesper ikke vil være fuldtidstræner, da hans civile job også har stor betydning for ham. Derfor glæder vi os over, at han fortsætter arbejdet i klubben og fremover vil komme til at arbejde tæt sammen med den nye cheftræner, siger direktør i Fredericia Håndboldklub, Thomas Renneberg-Larsen.

 

I Houmarks tid i FHK har klubben forbedret den sportslige placering fra sæson til sæson, ligesom spillere har udviklet sig til at blive etablerede ligaprofiler.

 

– Da Jesper kom til FHK i 2016, var det hans første job som chef for et seniorhold, og vi har aldrig været i tvivl om, at Jesper var den helt rigtige for FHK. Hans personlige engagement i klubben har været enestående og han har om nogen været med til at flytte FHK til det vi er i dag. Som jeg har sagt til Jesper mange gange, har han en ”evighedskontrakt med FHK”, da han både som menneske, træner, klubmand, efterskolelærer er en helt fantastisk og givende person, som vil det bedste for alle, siger Thomas Renneberg-Larsen.

 

Formand i Fredericia Håndboldklub, Bent Jensen, ser tilbage på de år, som klubben har haft med Houmark ved roret.

 

– Da Jesper tiltrådte som cheftræner i FHK var vi i gang med at forløse vores drøm om igen at komme i Håndboldligaen. Jesper har på enestående vis været styrmand på vores opstigning gennem rækkerne, og har med en utrolig kompetent og dedikeret indsats udviklet holdet og skabt fundamentet for, at vi nu sigter efter at blive et tophold i håndboldligaen, siger Bent Jensen.

 

Jesper Houmark, der fortsætter i FHK i en anden rolle, har fokus på at slutte tiden af som cheftræner med at realisere klubbens målsætning for sæsonen.

 

– Da jeg startede i FHK i 2016 var projektet i FHK i sin spæde start, og vi var netop rykket op i 1. division. Det er lykkedes for FHK at vokse i takt med ambitionerne, og jeg har kunnet udvikle mig sammen med klubben og bygge lag på. Vi rykkede op i ligaen et år før planlagt, og forhåbentlig kan jeg aflevere FHK som slutspilshold. Så synes jeg at det er et godt tidspunkt at give stafetten videre og FHK kan rejse videre mod top-4, siger Houmark og slutter:

 

– Jeg har været utrolig glad for at stå i spidsen for FHK i, og glæder mig til at fortsætte i en anden rolle i FHK, som ikke er helt defineret endnu, men jeg kommer til at arbejde tæt sammen med den nye cheftræner. Men der er først et arbejde, som skal gøres færdig i denne sæson. og jeg har alt mit fokus på at indfri vores målsætning med at komme i slutspillet.

Jesper Houmark stopper som cheftræner

Fredericia Håndboldklubs cheftræner, Jesper Houmark, stopper i sit nuværende job til sommer, men fortsætter i en ny rolle i FHK.

 

Jesper Houmark blev ansat i FHK i 2016, da holdet rykkede op i 1. division. I den første sæson var han sidestillet cheftræner med Ole Bruun Andersen, og efterfølgende havde han Ole Damgaard som assistenttræner frem til sommeren 2021. Siden sommer har Houmark haft Lasse Folkmann ved sin side, men efter denne sæson har Houmark valgt at sige stop.

 

– Det er Jespers eget valg at stoppe som cheftræner, hvilket vi er meget kede af, men vi har også en forståelse for, at Jesper ikke vil være fuldtidstræner, da hans civile job også har stor betydning for ham. Derfor glæder vi os over, at han fortsætter arbejdet i klubben og fremover vil komme til at arbejde tæt sammen med den nye cheftræner, siger direktør i Fredericia Håndboldklub, Thomas Renneberg-Larsen.

 

I Houmarks tid i FHK har klubben forbedret den sportslige placering fra sæson til sæson, ligesom spillere har udviklet sig til at blive etablerede ligaprofiler.

 

– Da Jesper kom til FHK i 2016, var det hans første job som chef for et seniorhold, og vi har aldrig været i tvivl om, at Jesper var den helt rigtige for FHK. Hans personlige engagement i klubben har været enestående og han har om nogen været med til at flytte FHK til det vi er i dag. Som jeg har sagt til Jesper mange gange, har han en ”evighedskontrakt med FHK”, da han både som menneske, træner, klubmand, efterskolelærer er en helt fantastisk og givende person, som vil det bedste for alle, siger Thomas Renneberg-Larsen.

 

Formand i Fredericia Håndboldklub, Bent Jensen, ser tilbage på de år, som klubben har haft med Houmark ved roret.

 

– Da Jesper tiltrådte som cheftræner i FHK var vi i gang med at forløse vores drøm om igen at komme i Håndboldligaen. Jesper har på enestående vis været styrmand på vores opstigning gennem rækkerne, og har med en utrolig kompetent og dedikeret indsats udviklet holdet og skabt fundamentet for, at vi nu sigter efter at blive et tophold i håndboldligaen, siger Bent Jensen.

 

Jesper Houmark, der fortsætter i FHK i en anden rolle, har fokus på at slutte tiden af som cheftræner med at realisere klubbens målsætning for sæsonen.

 

– Da jeg startede i FHK i 2016 var projektet i FHK i sin spæde start, og vi var netop rykket op i 1. division. Det er lykkedes for FHK at vokse i takt med ambitionerne, og jeg har kunnet udvikle mig sammen med klubben og bygge lag på. Vi rykkede op i ligaen et år før planlagt, og forhåbentlig kan jeg aflevere FHK som slutspilshold. Så synes jeg at det er et godt tidspunkt at give stafetten videre og FHK kan rejse videre mod top-4, siger Houmark og slutter:

 

– Jeg har været utrolig glad for at stå i spidsen for FHK i, og glæder mig til at fortsætte i en anden rolle i FHK, som ikke er helt defineret endnu, men jeg kommer til at arbejde tæt sammen med den nye cheftræner. Men der er først et arbejde, som skal gøres færdig i denne sæson. og jeg har alt mit fokus på at indfri vores målsætning med at komme i slutspillet.

seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere