seneste nyt

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere

Optakt: Den afgørende DM-finale mod Aalborg Håndbold

I morgen står vi overfor den største kamp i nyere klubhistorie, når Fredericia Håndboldklub møder Aalborg Håndbold i den tredje og afgørende DM-finale i Gigantium klokken 16. Efter onsdagens nervepirrende sejr på 31-30 har vi vist, at vi kan stå distancen mod landets måske stærkeste hold.

Læs mere

Jakob Frederiksen stopper i FHK

Jakob Frederiksen har fået muligheden for at fortsætte karrieren i en anden ligaklub, og den mulighed vil FHK ikke stå i vejen for.

 

Frederiksen, som tidligere var planlagt til at overgå i en rolle som spillende træner for klubbens 2. divisionshold, har i stedet valgt at fortsætte sin håndboldkarriere i en anden ligaklub.

 

– Trods den tidligere melding om, at Jakob skulle fortsætte i FHK i en anden rolle i den kommende sæson, er vi glade for at kunne annoncere, at Jakob fortsætter sin håndboldkarriere på højt niveau, siger Thomas Renneberg-Larsen, administrerende direktør i FHK.

 

Til næste sæson får FHK tilgang af Fredrik Mossestad, og derfor var Jakob Frederiksen kommet i overskud. Derfor indgik Frederiksen og FHK en aftale om, at han i næste sæson ville overgå til en anden rolle i klubben. I det henseende ville FHK dog ikke stå i vejen, hvis en ligaklub bød sig til.

 

– Som vi har lovet Jakob, ville vi ikke stå i vejen, hvis der opstod en mulighed for at fortsætte i håndbolden. Vi er meget glade for, at det lykkedes for ham, siger Thomas Renneberg-Larsen og slutter:

 

– Vi ønsker Jakob alt muligt held og lykke med de nye udfordringer og ser frem til gensyn i thansen ARENA. Jakob har givet meget til FHK, og vi ser frem til at følge hans fortsatte udvikling, afslutter Renneberg-Larsen.

Jakob Frederiksen stopper i FHK

Jakob Frederiksen har fået muligheden for at fortsætte karrieren i en anden ligaklub, og den mulighed vil FHK ikke stå i vejen for.

 

Frederiksen, som tidligere var planlagt til at overgå i en rolle som spillende træner for klubbens 2. divisionshold, har i stedet valgt at fortsætte sin håndboldkarriere i en anden ligaklub.

 

– Trods den tidligere melding om, at Jakob skulle fortsætte i FHK i en anden rolle i den kommende sæson, er vi glade for at kunne annoncere, at Jakob fortsætter sin håndboldkarriere på højt niveau, siger Thomas Renneberg-Larsen, administrerende direktør i FHK.

 

Til næste sæson får FHK tilgang af Fredrik Mossestad, og derfor var Jakob Frederiksen kommet i overskud. Derfor indgik Frederiksen og FHK en aftale om, at han i næste sæson ville overgå til en anden rolle i klubben. I det henseende ville FHK dog ikke stå i vejen, hvis en ligaklub bød sig til.

 

– Som vi har lovet Jakob, ville vi ikke stå i vejen, hvis der opstod en mulighed for at fortsætte i håndbolden. Vi er meget glade for, at det lykkedes for ham, siger Thomas Renneberg-Larsen og slutter:

 

– Vi ønsker Jakob alt muligt held og lykke med de nye udfordringer og ser frem til gensyn i thansen ARENA. Jakob har givet meget til FHK, og vi ser frem til at følge hans fortsatte udvikling, afslutter Renneberg-Larsen.

seneste nyt

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere

Optakt: Den afgørende DM-finale mod Aalborg Håndbold

I morgen står vi overfor den største kamp i nyere klubhistorie, når Fredericia Håndboldklub møder Aalborg Håndbold i den tredje og afgørende DM-finale i Gigantium klokken 16. Efter onsdagens nervepirrende sejr på 31-30 har vi vist, at vi kan stå distancen mod landets måske stærkeste hold.

Læs mere

Nedtakt: Gårsdagens kamp mod Aalborg Håndbold

I går aftes leverede Fredericia Håndboldklub en fantastisk præstation med en sejr på 31-30 over Aalborg Håndbold i en intens kamp, der holdt alle på kanten af sæderne. Med denne triumf tvinger vi serien ud i en tredje og afgørende kamp, som spilles i Aalborg på lørdag klokken 16.

Læs mere