seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Jakob Frederiksen får ny rolle i FHK

Efter en lang og succesfuld karriere som spiller på FHK’s ligahold, har Jakob Frederiksen og klubben aftalt, at han skal skifte rolle fra den kommende sæson. Jakob Frederiksen vil blive spillende træner for klubbens 2. divisionshold for herrer og samtidig fungere som backup på ligaholdet, når det er nødvendigt.

 

Jakob Frederiksen fik debut på FHK’s førstehold, da klubben spillede i Jyllandsserien, og fra da klubben rykkede op i 3. division blev han en fast del af truppen. Siden dengang har Jakob Frederiksen været en del af klubbens rejse.

 

– Det har været en lang og vild rejse. Klubben har rykket sig utroligt meget, og hvert år har været et skridt op. Det har resulteret i mange holdkammerater og stor udskiftning. At kunne bidrage har været fantastisk. Jeg har udviklet mig i takt med, at klubben har udviklet sig, siger Jakob Frederiksen.

 

Til næste sæson får FHK tilgang af Fredrik Mossestad, og det gør, at Frederiksen kommer i overskud.

 

– Jeg er havnet i en situation, jeg ikke ønskede, og ikke fik lov at spille så meget, og klubben henter en ekstra fløj. Jeg kunne dufte, hvor det pegede hen. Jeg skulle kæmpe endnu mere for spilletid, så vi har fundet en ny løsning. Forhåbentlig er min karriere ikke slut endnu, og klubben vil godt lade mig gå, hvis der er andre muligheder. Men jeg været træner på Strib Efterskole i flere år, og rollen som træner og rådgiver synes jeg er spændende. Det har været en lang og vild rejse med FHK, og at kunne bidrage til klubbens udvikling har været en stor glæde for mig, siger Jakob Frederiksen.

 

I forlængelse af Frederiksen udtalelser, tilføjer administrerende direktør Thomas Renneberg-Larsen

 

– Med tre højre fløje i truppen til næste sæson vil udsigten til spilletid på ligaholdet være begrænset for Jakob. Derfor har vi sammen med ham kigget på muligheden for at gå trænervejen. Vi er utrolig stolte over, at Jakob har sagt ja til at stå i spidsen for vores talentfulde 2. divisionshold og være med til at udvikle talenter, der kan begå sig på øverste niveau. Jakob har selv prøvet det på egen krop, og den erfaring glæder vi os til, at han kan give videre til de unge talenter, siger han.

 

Jakob Frederiksen vil indgå i trænerteam med U19liga- og ligaassistenttræner Michael Wollesen, 2. divisions-/U19-træner Mikkel Rasmussen, målmandstræner Nick Knudsen og holdleder Claus Herlufsen.

 

Sideløbende med jobbet som spillende træner, vil Jakob Frederiksen også komme til at arbejde med de unge talenter i ungdomsafdelingen. Der vil være træning og sparring for ungdomstrænerne, og han skal være med til at styrke ungdomsarbejdet og sætte baren højere for børn og unge i FHK.

 

//FHK

Jakob Frederiksen får ny rolle i FHK

Efter en lang og succesfuld karriere som spiller på FHK’s ligahold, har Jakob Frederiksen og klubben aftalt, at han skal skifte rolle fra den kommende sæson. Jakob Frederiksen vil blive spillende træner for klubbens 2. divisionshold for herrer og samtidig fungere som backup på ligaholdet, når det er nødvendigt.

 

Jakob Frederiksen fik debut på FHK’s førstehold, da klubben spillede i Jyllandsserien, og fra da klubben rykkede op i 3. division blev han en fast del af truppen. Siden dengang har Jakob Frederiksen været en del af klubbens rejse.

 

– Det har været en lang og vild rejse. Klubben har rykket sig utroligt meget, og hvert år har været et skridt op. Det har resulteret i mange holdkammerater og stor udskiftning. At kunne bidrage har været fantastisk. Jeg har udviklet mig i takt med, at klubben har udviklet sig, siger Jakob Frederiksen.

 

Til næste sæson får FHK tilgang af Fredrik Mossestad, og det gør, at Frederiksen kommer i overskud.

 

– Jeg er havnet i en situation, jeg ikke ønskede, og ikke fik lov at spille så meget, og klubben henter en ekstra fløj. Jeg kunne dufte, hvor det pegede hen. Jeg skulle kæmpe endnu mere for spilletid, så vi har fundet en ny løsning. Forhåbentlig er min karriere ikke slut endnu, og klubben vil godt lade mig gå, hvis der er andre muligheder. Men jeg været træner på Strib Efterskole i flere år, og rollen som træner og rådgiver synes jeg er spændende. Det har været en lang og vild rejse med FHK, og at kunne bidrage til klubbens udvikling har været en stor glæde for mig, siger Jakob Frederiksen.

 

I forlængelse af Frederiksen udtalelser, tilføjer administrerende direktør Thomas Renneberg-Larsen

 

– Med tre højre fløje i truppen til næste sæson vil udsigten til spilletid på ligaholdet være begrænset for Jakob. Derfor har vi sammen med ham kigget på muligheden for at gå trænervejen. Vi er utrolig stolte over, at Jakob har sagt ja til at stå i spidsen for vores talentfulde 2. divisionshold og være med til at udvikle talenter, der kan begå sig på øverste niveau. Jakob har selv prøvet det på egen krop, og den erfaring glæder vi os til, at han kan give videre til de unge talenter, siger han.

 

Jakob Frederiksen vil indgå i trænerteam med U19liga- og ligaassistenttræner Michael Wollesen, 2. divisions-/U19-træner Mikkel Rasmussen, målmandstræner Nick Knudsen og holdleder Claus Herlufsen.

 

Sideløbende med jobbet som spillende træner, vil Jakob Frederiksen også komme til at arbejde med de unge talenter i ungdomsafdelingen. Der vil være træning og sparring for ungdomstrænerne, og han skal være med til at styrke ungdomsarbejdet og sætte baren højere for børn og unge i FHK.

 

//FHK

seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere