seneste nyt

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere

Optakt: Den afgørende DM-finale mod Aalborg Håndbold

I morgen står vi overfor den største kamp i nyere klubhistorie, når Fredericia Håndboldklub møder Aalborg Håndbold i den tredje og afgørende DM-finale i Gigantium klokken 16. Efter onsdagens nervepirrende sejr på 31-30 har vi vist, at vi kan stå distancen mod landets måske stærkeste hold.

Læs mere

Fredericia Håndboldklub skriver kontrakt med U19-landsholdsspiller

Den 18-årig stregspiller, Mads Emil Winterskov Møller, har indgået en to-årig aftale med Fredericia Håndboldklub.

 

 

Den unge stregspiller har FHK haft et godt øje til igennem længere tid. Han har fået sin håndboldopdragelse i Team Haderslev Vojens, og derefter gået på Vejle Idrætsefterskole. Til sommer afslutter han sin ungdomsuddannelse efter 3 år på akademiet SHEA i Skanderborg. Derefter går turen til Fredericia Håndboldklub.

 

 

– Han er en spændende stregspiller med stort potentiale og vi glæder os over, at vi fra sommer kan tilknytte Mads Emil til vores U19-ligahold, og hvor han ligeledes skal træne med ligaherrerne, han har potentialet til at blive ligaspiller i FHK.

Vi har fulgt Mads Emils udvikling de seneste år og med hans  198 cm er han en, der fylder godt i forsvaret, og er en meget bevægelig stregspiller.

 

Han har spillet 11 landskampe på U19-landsholdet og han var i sommer med til EM-slutrunden med U19-landsholdet, udtaler administrerende direktør i FHK, Thomas Renneberg-Larsen.

 

I FHK kommer Mads Emil Winterskov Møller til at træne med både U19, 2. divisions- og ligaholdet.

 

– Det er en stor drøm for mig, som går i opfyldelse – at få den første håndboldkontrakt. Jeg har haft mange gode snakke med FHK, og jeg føler, at det er det rigtige sted, hvor jeg kan videreudvikle mit håndboldspil og blive en endnu bedre stregspiller. Jeg glæder mig til at blive en del af FHK, og syntes, at de har et fedt setup for os unge profilers udvikling, hvor vi kan træne med på både U19-liga, 2. division- og ligaholdet siger stregspilleren og forsætter:
– Mine ambitioner er at bide mig fast på ligaholdet på sigt og komme til have en professionel tilværelse som håndboldspiller, og forhåbentligt kan være med til at opfylde klubbens ambitioner, udtaler Mads Emil.

 

I forbindelse med skiftet til Fredericia Håndboldklub flytter Mads Emil Winterskov Møller til Fredericia til sommer.

 

 

//FHK

Fredericia Håndboldklub skriver kontrakt med U19-landsholdsspiller

Den 18-årig stregspiller, Mads Emil Winterskov Møller, har indgået en to-årig aftale med Fredericia Håndboldklub.

 

 

Den unge stregspiller har FHK haft et godt øje til igennem længere tid. Han har fået sin håndboldopdragelse i Team Haderslev Vojens, og derefter gået på Vejle Idrætsefterskole. Til sommer afslutter han sin ungdomsuddannelse efter 3 år på akademiet SHEA i Skanderborg. Derefter går turen til Fredericia Håndboldklub.

 

 

– Han er en spændende stregspiller med stort potentiale og vi glæder os over, at vi fra sommer kan tilknytte Mads Emil til vores U19-ligahold, og hvor han ligeledes skal træne med ligaherrerne, han har potentialet til at blive ligaspiller i FHK.

Vi har fulgt Mads Emils udvikling de seneste år og med hans  198 cm er han en, der fylder godt i forsvaret, og er en meget bevægelig stregspiller.

 

Han har spillet 11 landskampe på U19-landsholdet og han var i sommer med til EM-slutrunden med U19-landsholdet, udtaler administrerende direktør i FHK, Thomas Renneberg-Larsen.

 

I FHK kommer Mads Emil Winterskov Møller til at træne med både U19, 2. divisions- og ligaholdet.

 

– Det er en stor drøm for mig, som går i opfyldelse – at få den første håndboldkontrakt. Jeg har haft mange gode snakke med FHK, og jeg føler, at det er det rigtige sted, hvor jeg kan videreudvikle mit håndboldspil og blive en endnu bedre stregspiller. Jeg glæder mig til at blive en del af FHK, og syntes, at de har et fedt setup for os unge profilers udvikling, hvor vi kan træne med på både U19-liga, 2. division- og ligaholdet siger stregspilleren og forsætter:
– Mine ambitioner er at bide mig fast på ligaholdet på sigt og komme til have en professionel tilværelse som håndboldspiller, og forhåbentligt kan være med til at opfylde klubbens ambitioner, udtaler Mads Emil.

 

I forbindelse med skiftet til Fredericia Håndboldklub flytter Mads Emil Winterskov Møller til Fredericia til sommer.

 

 

//FHK

seneste nyt

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere

Optakt: Den afgørende DM-finale mod Aalborg Håndbold

I morgen står vi overfor den største kamp i nyere klubhistorie, når Fredericia Håndboldklub møder Aalborg Håndbold i den tredje og afgørende DM-finale i Gigantium klokken 16. Efter onsdagens nervepirrende sejr på 31-30 har vi vist, at vi kan stå distancen mod landets måske stærkeste hold.

Læs mere

Nedtakt: Gårsdagens kamp mod Aalborg Håndbold

I går aftes leverede Fredericia Håndboldklub en fantastisk præstation med en sejr på 31-30 over Aalborg Håndbold i en intens kamp, der holdt alle på kanten af sæderne. Med denne triumf tvinger vi serien ud i en tredje og afgørende kamp, som spilles i Aalborg på lørdag klokken 16.

Læs mere