seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Fredericia Håndboldklub henter norsk højre fløj

Den 29-årig norske højre fløj, Fredrik Mossestad, skifter til sommer til Fredericia Håndboldklub fra IFK Skövde.

 

I de seneste tre sæsoner har Mossestad spillet i den svenske klub, Skövde, og inden tørnede han ud for den norske klub, Fyllingen. Nu går turen videre i Skandinavien, da Fredrik Mossestad har indgået en aftale med FHK.

 

– Med sine 192 cm og 94 kilo har Fredrik en god størrelse som fløjspiller. Han er en sikker afslutter, og forsvarsmæssigt er han god til at læse spillet, bryde angrebsspillet og en af hans helt store forcer er, at han kan dække højre back i forsvaret. Fredriks forsvarsmæssige kompetencer gør, at vi får endnu flere muligheder defensivt, siger administrerende direktør i Fredericia Håndboldklub, Thomas Renneberg-Larsen.

 

Fredrik Mossestad har erfaring fra europæisk klubhåndbold med både Skövde og Fyllingen, og qua hans nuværende rolle som anfører i Skövde er det en spiller, der vil komme med stor rutine.

 

– Vi har store forventninger til Fredrik. Han har en god ballast med erfaringen fra Europa, og det at han er anfører i Skövde viser, at han er en lederskikkelse, som vi ser frem til at få ind på vores hold, fortæller Thomas Renneberg-Larsen.

 

Fløjspilleren selv ser skiftet som et skridt op i karrieren.

 

– Den danske liga er utrolig stærk, og Fredericias ambitioner on at spille med i toppen og komme ud i Europa, passer med mine egne ambitioner, siger Fredrik Mossestad.

 

Mossestad har inden, at han skrev under på aftalen med FHK, forhørt sig om klubben.

 

– Jeg har haft danske holdkammerater i Skövde, og fra min landsmand Lasse Balstad har jeg kun hørt godt om klubben. Jeg ser frem til at spille på den fantastiske hjemmebane, hvor HK Ultras laver en fed stemning, siger Fredrik Mossestad.

 

Nordmanden flytter i forbindelse med skiftet til Fredericia Håndboldklub til byen, som han har fået et godt indtryk af.

 

– Jeg glæder mig til at lære byen endnu bedre at kende. Da jeg besøgte byen, kunne jeg se, at der er meget natur med skov og strand tæt på, og så er det nogle hyggelige, lige gader, siger Fredrik Mossestad.

 

Fredrik Mossestad har indgået en treårig aftale med Fredericia Håndboldklub.

 

//FHK

Fredericia Håndboldklub henter norsk højre fløj

Den 29-årig norske højre fløj, Fredrik Mossestad, skifter til sommer til Fredericia Håndboldklub fra IFK Skövde.

 

I de seneste tre sæsoner har Mossestad spillet i den svenske klub, Skövde, og inden tørnede han ud for den norske klub, Fyllingen. Nu går turen videre i Skandinavien, da Fredrik Mossestad har indgået en aftale med FHK.

 

– Med sine 192 cm og 94 kilo har Fredrik en god størrelse som fløjspiller. Han er en sikker afslutter, og forsvarsmæssigt er han god til at læse spillet, bryde angrebsspillet og en af hans helt store forcer er, at han kan dække højre back i forsvaret. Fredriks forsvarsmæssige kompetencer gør, at vi får endnu flere muligheder defensivt, siger administrerende direktør i Fredericia Håndboldklub, Thomas Renneberg-Larsen.

 

Fredrik Mossestad har erfaring fra europæisk klubhåndbold med både Skövde og Fyllingen, og qua hans nuværende rolle som anfører i Skövde er det en spiller, der vil komme med stor rutine.

 

– Vi har store forventninger til Fredrik. Han har en god ballast med erfaringen fra Europa, og det at han er anfører i Skövde viser, at han er en lederskikkelse, som vi ser frem til at få ind på vores hold, fortæller Thomas Renneberg-Larsen.

 

Fløjspilleren selv ser skiftet som et skridt op i karrieren.

 

– Den danske liga er utrolig stærk, og Fredericias ambitioner on at spille med i toppen og komme ud i Europa, passer med mine egne ambitioner, siger Fredrik Mossestad.

 

Mossestad har inden, at han skrev under på aftalen med FHK, forhørt sig om klubben.

 

– Jeg har haft danske holdkammerater i Skövde, og fra min landsmand Lasse Balstad har jeg kun hørt godt om klubben. Jeg ser frem til at spille på den fantastiske hjemmebane, hvor HK Ultras laver en fed stemning, siger Fredrik Mossestad.

 

Nordmanden flytter i forbindelse med skiftet til Fredericia Håndboldklub til byen, som han har fået et godt indtryk af.

 

– Jeg glæder mig til at lære byen endnu bedre at kende. Da jeg besøgte byen, kunne jeg se, at der er meget natur med skov og strand tæt på, og så er det nogle hyggelige, lige gader, siger Fredrik Mossestad.

 

Fredrik Mossestad har indgået en treårig aftale med Fredericia Håndboldklub.

 

//FHK

seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere