seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

FHK-partnere på tur til Aalborg…

I gårsdagens kamp mod Aalborg Håndbold, havde vi den fornøjelse at kunne invitere partnere, frivillige og andre af klubbens medlemmer med på tur til GIANTIUM arena i Aalborg.

 

En hel bus fuld af partnere og frivillige forlod kl.16 Fredericia, for at drage mod Aalborg til kamp nr. 2 i mesterskabsslutspillet. Foruden en spændende kamp mellem to stærke hold, så kunne partnere og frivillige også se frem til et kig på nogle af Danmarks bedste spillere, i en fantastisk atmosfære med 4.000 tilskuere.

 

På en bustur til Aalborg skal der forsyninger til. Vi havde i samarbejde med partnere sørget for lækre sandwich, øl og vand, så der ikke manglede forplejning til de forventningsfulde gæster. Derudover, havde vi lavet en quiz, hvor man skulle svare på 5 spørgsmål, og derved kunne vinde en limited edition FHK-trøje. Det var en fornøjelse at se- og mærke stemningen og glæden i bussen. Opbakningen på hjemmebane er altid fantastisk, men at så mange gider bruge en mandag aften i Aalborg med os, viser sammenholdet i klubben.

 

Hele arrangementet blev kun muligt grundet støtte fra vores partnere: Løvbjerg Fredericia, Momenti, GF-trekantområdet, SparNord Fredericia & Vinkingbus. Alle har de været med til at gøre dette fan-arrangement muligt.

 

Vi glæder os til næste gang!

 

//FHK

FHK-partnere på tur til Aalborg…

I gårsdagens kamp mod Aalborg Håndbold, havde vi den fornøjelse at kunne invitere partnere, frivillige og andre af klubbens medlemmer med på tur til GIANTIUM arena i Aalborg.

 

En hel bus fuld af partnere og frivillige forlod kl.16 Fredericia, for at drage mod Aalborg til kamp nr. 2 i mesterskabsslutspillet. Foruden en spændende kamp mellem to stærke hold, så kunne partnere og frivillige også se frem til et kig på nogle af Danmarks bedste spillere, i en fantastisk atmosfære med 4.000 tilskuere.

 

På en bustur til Aalborg skal der forsyninger til. Vi havde i samarbejde med partnere sørget for lækre sandwich, øl og vand, så der ikke manglede forplejning til de forventningsfulde gæster. Derudover, havde vi lavet en quiz, hvor man skulle svare på 5 spørgsmål, og derved kunne vinde en limited edition FHK-trøje. Det var en fornøjelse at se- og mærke stemningen og glæden i bussen. Opbakningen på hjemmebane er altid fantastisk, men at så mange gider bruge en mandag aften i Aalborg med os, viser sammenholdet i klubben.

 

Hele arrangementet blev kun muligt grundet støtte fra vores partnere: Løvbjerg Fredericia, Momenti, GF-trekantområdet, SparNord Fredericia & Vinkingbus. Alle har de været med til at gøre dette fan-arrangement muligt.

 

Vi glæder os til næste gang!

 

//FHK

seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere