seneste nyt

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere

Optakt: Den afgørende DM-finale mod Aalborg Håndbold

I morgen står vi overfor den største kamp i nyere klubhistorie, når Fredericia Håndboldklub møder Aalborg Håndbold i den tredje og afgørende DM-finale i Gigantium klokken 16. Efter onsdagens nervepirrende sejr på 31-30 har vi vist, at vi kan stå distancen mod landets måske stærkeste hold.

Læs mere

FHK holder på talenter

Fredericia Håndboldklub har forlænget kontrakten med bagspiller Jonas Kruse, så den gælder frem til sommeren 2024. Derudover har klubben indgået en et-årig aftale med Benjamin Walsøe, der er venstre back, fra klubbens U19-hold.

 

Jonas Kruse har døjet med en skade i venstre skulder, men er nu kommet stærkt tilbage:

 

– Jeg har været tilbage i to måneder, og skal lige tilbage igen. Jeg får muligheden for at træne med ligaholdet på et højt niveau samtidig med, at jeg kan få kampe på et lavere niveau og få en mere stille opstart. Fysisk og psykisk er jeg tilbage, hvis ikke bedre end før min skade. Jeg ser frem til en masser af gode træninger og håber, at jeg får lidt ligakampe, siger Jonas Kruse.

 

Benjamin Walsøe er begejstret for muligheden med kontrakten.

 

– Det er spændende og fedt og en fed mulighed. Jeg skal spille en masse 2. division og træne med ligaholdet. Det er et mål, som kan håbe på, men jeg skal udvikle. Det er fedt at få anerkendelse i forhold til tiden, man lægger i det, siger Walsøe.

 

Thomas Renneberg-Larsen, administrerende direktør i FHK, udtaler om Benjamin Walsøes kontrakt:

 

– Benjamin har udviklet sig til at være en af profilerne på klubbens U19-ligahold igennem de seneste to sæsoner, og fra den kommende sæson bliver han senior og vil træne med ligatruppen 2-3 gange om ugen. Vi er glade for at kunne tilknytte endnu en ung spiller til vores ligatrup og fortsætte arbejdet med at udvikle talenter, siger Thomas Renneberg-Larsen og kommer ind på forlængelsen af Jonas Kruse:

 

– Vi har haft Jonas på kontrakt i flere år, men han har været skadet i den her sæson, hvor han var udset en rolle på 2. divisionsholdet. Vi ser et potentiale i Jonas, som vi håber, vil fortsætte den udvikling han var i inden skaden.

 

Med kontraktforlængelsen af Jonas Kruse og indgåelsen af kontrakten med Benjamin Walsøe fortsætter FHK arbejdet med at udvikle unge talenter.

 

//FHK

FHK holder på talenter

Fredericia Håndboldklub har forlænget kontrakten med bagspiller Jonas Kruse, så den gælder frem til sommeren 2024. Derudover har klubben indgået en et-årig aftale med Benjamin Walsøe, der er venstre back, fra klubbens U19-hold.

 

Jonas Kruse har døjet med en skade i venstre skulder, men er nu kommet stærkt tilbage:

 

– Jeg har været tilbage i to måneder, og skal lige tilbage igen. Jeg får muligheden for at træne med ligaholdet på et højt niveau samtidig med, at jeg kan få kampe på et lavere niveau og få en mere stille opstart. Fysisk og psykisk er jeg tilbage, hvis ikke bedre end før min skade. Jeg ser frem til en masser af gode træninger og håber, at jeg får lidt ligakampe, siger Jonas Kruse.

 

Benjamin Walsøe er begejstret for muligheden med kontrakten.

 

– Det er spændende og fedt og en fed mulighed. Jeg skal spille en masse 2. division og træne med ligaholdet. Det er et mål, som kan håbe på, men jeg skal udvikle. Det er fedt at få anerkendelse i forhold til tiden, man lægger i det, siger Walsøe.

 

Thomas Renneberg-Larsen, administrerende direktør i FHK, udtaler om Benjamin Walsøes kontrakt:

 

– Benjamin har udviklet sig til at være en af profilerne på klubbens U19-ligahold igennem de seneste to sæsoner, og fra den kommende sæson bliver han senior og vil træne med ligatruppen 2-3 gange om ugen. Vi er glade for at kunne tilknytte endnu en ung spiller til vores ligatrup og fortsætte arbejdet med at udvikle talenter, siger Thomas Renneberg-Larsen og kommer ind på forlængelsen af Jonas Kruse:

 

– Vi har haft Jonas på kontrakt i flere år, men han har været skadet i den her sæson, hvor han var udset en rolle på 2. divisionsholdet. Vi ser et potentiale i Jonas, som vi håber, vil fortsætte den udvikling han var i inden skaden.

 

Med kontraktforlængelsen af Jonas Kruse og indgåelsen af kontrakten med Benjamin Walsøe fortsætter FHK arbejdet med at udvikle unge talenter.

 

//FHK

seneste nyt

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere

Optakt: Den afgørende DM-finale mod Aalborg Håndbold

I morgen står vi overfor den største kamp i nyere klubhistorie, når Fredericia Håndboldklub møder Aalborg Håndbold i den tredje og afgørende DM-finale i Gigantium klokken 16. Efter onsdagens nervepirrende sejr på 31-30 har vi vist, at vi kan stå distancen mod landets måske stærkeste hold.

Læs mere

Nedtakt: Gårsdagens kamp mod Aalborg Håndbold

I går aftes leverede Fredericia Håndboldklub en fantastisk præstation med en sejr på 31-30 over Aalborg Håndbold i en intens kamp, der holdt alle på kanten af sæderne. Med denne triumf tvinger vi serien ud i en tredje og afgørende kamp, som spilles i Aalborg på lørdag klokken 16.

Læs mere