seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

FHK forlænger med træfsikker fløjspiller

Fredericia Håndboldklub kan glæde sig over at have sikret sig venstrefløjen Martin Bisgaard i yderligere to sæsoner. Bisgaard har skrevet under på en kontrakt, der strækker sig til sommeren 2026, og klubben ser frem til fortsat at have glæde af den mest effektive venstrefløj i ligaen.

 

Bisgaard kom til FHK i sommeren 2018, og siden da er han vokset til at blive en af klubbens profiler. Han har bidraget til, at FHK har nået slutspillet i de seneste to sæsoner, og han har været en af de bedste spillere på sin position i ligaen.

 

I denne sæson har Bisgaard scoret 84 mål på 103 forsøg, hvilket giver en scoringsprocent på 81,6 procent. Sidste sæson scorede han 106 mål på 134 forsøg, og det gav en scoringsprocent på 79,1 procent. Det er imponerende tal, der vidner om en spiller i storform.

 

Administrerende direktør Thomas Renneberg-Larsen er begejstret over at have sikret sig Bisgaard i yderligere to sæsoner.

 

– Vi er utroligt stolte over at have Martin og FHK som et godt match. Vi er vokset spillemæssigt de seneste år, og Martin er blevet en af de bedste venstrefløje i ligaen. Med det høje niveau, han leverer på både på håndboldbanen og udenfor, har det været vores prioritet at forlænge med ham, siger Thomas Renneberg-Larsen.

 

Renneberg-Larsen ser fortsat udviklingsmuligheder for Bisgaard og klubben og har ambitioner om at nå medaljespillet i de kommende sæsoner.

 

– Vi ser stadig udviklingsmuligheder i Martin, og der er han en vigtig brik i at nå den målsætning, siger direktøren.

 

Bisgaard selv er glad for at have forlænget sin kontrakt med FHK.

 

– Jeg trives godt i klubben, og jeg ser stadig gode udviklingsmuligheder for både mig selv og klubben. Det er et spændende projekt, og jeg ønsker at bidrage til klubbens ambitioner om at nå medaljespillet i løbet af de kommende sæsoner, siger Bisgaard.

 

FHK kan se tilbage på en god sæson, hvor de har sikret sig kvalifikation til slutspillet for andet år i træk. Med Martin Bisgaard som en af klubbens nøglespillere kan de se frem til fortsat succes og spændende udfordringer i de kommende sæsoner.

FHK forlænger med træfsikker fløjspiller

Fredericia Håndboldklub kan glæde sig over at have sikret sig venstrefløjen Martin Bisgaard i yderligere to sæsoner. Bisgaard har skrevet under på en kontrakt, der strækker sig til sommeren 2026, og klubben ser frem til fortsat at have glæde af den mest effektive venstrefløj i ligaen.

 

Bisgaard kom til FHK i sommeren 2018, og siden da er han vokset til at blive en af klubbens profiler. Han har bidraget til, at FHK har nået slutspillet i de seneste to sæsoner, og han har været en af de bedste spillere på sin position i ligaen.

 

I denne sæson har Bisgaard scoret 84 mål på 103 forsøg, hvilket giver en scoringsprocent på 81,6 procent. Sidste sæson scorede han 106 mål på 134 forsøg, og det gav en scoringsprocent på 79,1 procent. Det er imponerende tal, der vidner om en spiller i storform.

 

Administrerende direktør Thomas Renneberg-Larsen er begejstret over at have sikret sig Bisgaard i yderligere to sæsoner.

 

– Vi er utroligt stolte over at have Martin og FHK som et godt match. Vi er vokset spillemæssigt de seneste år, og Martin er blevet en af de bedste venstrefløje i ligaen. Med det høje niveau, han leverer på både på håndboldbanen og udenfor, har det været vores prioritet at forlænge med ham, siger Thomas Renneberg-Larsen.

 

Renneberg-Larsen ser fortsat udviklingsmuligheder for Bisgaard og klubben og har ambitioner om at nå medaljespillet i de kommende sæsoner.

 

– Vi ser stadig udviklingsmuligheder i Martin, og der er han en vigtig brik i at nå den målsætning, siger direktøren.

 

Bisgaard selv er glad for at have forlænget sin kontrakt med FHK.

 

– Jeg trives godt i klubben, og jeg ser stadig gode udviklingsmuligheder for både mig selv og klubben. Det er et spændende projekt, og jeg ønsker at bidrage til klubbens ambitioner om at nå medaljespillet i løbet af de kommende sæsoner, siger Bisgaard.

 

FHK kan se tilbage på en god sæson, hvor de har sikret sig kvalifikation til slutspillet for andet år i træk. Med Martin Bisgaard som en af klubbens nøglespillere kan de se frem til fortsat succes og spændende udfordringer i de kommende sæsoner.

seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere