seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Faktatjek FHK-MTH

Tredje kamp i mesterskabsslutspillet, løber af stablen, når vi gæster Mors/Thy Håndbold i Thisted. Vigtigheden af en sejr for begge mandskaber kan ikke understreges nok, så det bliver med garanti en seværdig håndboldkamp.

 

Siden oprykningen til ligaen i 2019 er det ikke lykkedes at besejre Mors/Thy Håndbold på udebane. Holdet fra Nordvestjylland er bedre kendt som ”Bette Balkan”, og det er uden tvivl et svært sted at spille. De har, som navnet antyder, et energisk publikum i ryggen og en aggressiv spillestil der kan drille selv de bedste hold. På trods af byens- og klubbens størrelse er der heller ikke mangel på profiler i Mors/Thy-truppen. Spillere som; Mads Hoxer, Erik Toft, Sander Øverjordet og Bjarke Christensen, har prydet holdkortet og det har kunnet ses på resultaterne. Efter en forfærdelig start med kun 3 sejre i de første 13 kampen, har Mors/Thy Håndbold fundet deres niveau og sluttede grundspillet på en imponerende 7 plads. Foruden deres virke i den øverste halvdel i HTH Herreliagen, så imponerede Mors/Thy for andet år i træk i Santander Cuppen, hvor de røg hele vejen til final 4. Selvom de ikke gentog bedriften og vandt, så viste de et niveau der vidnede om et hold, der på deres bedste dage kan slå alle. Imponerende arbejde af træner Niels Agesen og resten af Mors/Thy Håndbold.

 

Herunder et lille faktatjek på aftenens modstander:

 

Navn: Mors/Thy Håndbold    

Hjemmebane: Thy Hallerne & Sparekassen Thy Arena   

Cheftræner: Niels Agesen   

Seneste 5 kampe: T-T-V-T-T 

Seneste opgør i denne sæson: Mors/Thy 31-29 FHK

Denne sæsons placering i grundspillet: Nr. 7

Topscorer denne sæson: Venstre fløj: Bjarke Christensen m. 187 mål.  

 

 

Tager vi et kig i den defensive ende, finder vi sæsonens ”overraskelse”. Den 21’årige målmand Rasmus Henriksen var udset til at være reserve for Rasmus Bech, men har i den grad imponeret, og nu deler de spilletiden. Hans målmandsstil minder meget om den svenske landsholdsspiller Andreas Palicka, og skal vi blive i egen andedam, kunne man fremhæve forhenværende landsholdsmålmand Marcus Cleverly. Han står med imponerende 32% for sæsonen og hans direkte duel med Emil Tellerup (29,8%) kommer til at afgøre kampen.

 

Selvom det lige nu ser svært ud, så er en sejr enormt vigtig. Vi kan holde os i live i mesterskabsslutspillet, men hvad vigtigere er, så kan vi komme tilbage på sporet. Vi har flot kæmpet os til en plads i mesterskabsslutspillet, og der ikke noget gutterne hellere vil end at tage de første point med hjem til Fredericia!

 

Kampen kan følges på TV2 Sport fra. 20:30.

 

//FHK

Faktatjek FHK-MTH

Tredje kamp i mesterskabsslutspillet, løber af stablen, når vi gæster Mors/Thy Håndbold i Thisted. Vigtigheden af en sejr for begge mandskaber kan ikke understreges nok, så det bliver med garanti en seværdig håndboldkamp.

 

Siden oprykningen til ligaen i 2019 er det ikke lykkedes at besejre Mors/Thy Håndbold på udebane. Holdet fra Nordvestjylland er bedre kendt som ”Bette Balkan”, og det er uden tvivl et svært sted at spille. De har, som navnet antyder, et energisk publikum i ryggen og en aggressiv spillestil der kan drille selv de bedste hold. På trods af byens- og klubbens størrelse er der heller ikke mangel på profiler i Mors/Thy-truppen. Spillere som; Mads Hoxer, Erik Toft, Sander Øverjordet og Bjarke Christensen, har prydet holdkortet og det har kunnet ses på resultaterne. Efter en forfærdelig start med kun 3 sejre i de første 13 kampen, har Mors/Thy Håndbold fundet deres niveau og sluttede grundspillet på en imponerende 7 plads. Foruden deres virke i den øverste halvdel i HTH Herreliagen, så imponerede Mors/Thy for andet år i træk i Santander Cuppen, hvor de røg hele vejen til final 4. Selvom de ikke gentog bedriften og vandt, så viste de et niveau der vidnede om et hold, der på deres bedste dage kan slå alle. Imponerende arbejde af træner Niels Agesen og resten af Mors/Thy Håndbold.

 

Herunder et lille faktatjek på aftenens modstander:

 

Navn: Mors/Thy Håndbold    

Hjemmebane: Thy Hallerne & Sparekassen Thy Arena   

Cheftræner: Niels Agesen   

Seneste 5 kampe: T-T-V-T-T 

Seneste opgør i denne sæson: Mors/Thy 31-29 FHK

Denne sæsons placering i grundspillet: Nr. 7

Topscorer denne sæson: Venstre fløj: Bjarke Christensen m. 187 mål.  

 

 

Tager vi et kig i den defensive ende, finder vi sæsonens ”overraskelse”. Den 21’årige målmand Rasmus Henriksen var udset til at være reserve for Rasmus Bech, men har i den grad imponeret, og nu deler de spilletiden. Hans målmandsstil minder meget om den svenske landsholdsspiller Andreas Palicka, og skal vi blive i egen andedam, kunne man fremhæve forhenværende landsholdsmålmand Marcus Cleverly. Han står med imponerende 32% for sæsonen og hans direkte duel med Emil Tellerup (29,8%) kommer til at afgøre kampen.

 

Selvom det lige nu ser svært ud, så er en sejr enormt vigtig. Vi kan holde os i live i mesterskabsslutspillet, men hvad vigtigere er, så kan vi komme tilbage på sporet. Vi har flot kæmpet os til en plads i mesterskabsslutspillet, og der ikke noget gutterne hellere vil end at tage de første point med hjem til Fredericia!

 

Kampen kan følges på TV2 Sport fra. 20:30.

 

//FHK

seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere