seneste nyt

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere

Optakt: Den afgørende DM-finale mod Aalborg Håndbold

I morgen står vi overfor den største kamp i nyere klubhistorie, når Fredericia Håndboldklub møder Aalborg Håndbold i den tredje og afgørende DM-finale i Gigantium klokken 16. Efter onsdagens nervepirrende sejr på 31-30 har vi vist, at vi kan stå distancen mod landets måske stærkeste hold.

Læs mere

Et kendt ansigt vender tilbage til FHK

Fredericia Håndboldklub ansætter gammel kending som 2. divisionstræner.

 

Fredericia Håndboldklub har indgået en et-årig aftale med Ole Damgaard, der er tidligere assistenttræner for klubbens bedste herrehold, i rollen som træner for 2. divisionsholdet. Damgaard træder ind i den stilling, der oprindeligt var tiltænkt Jakob Frederiksen, før han valgte at fortsætte sin ligahåndboldkarriere i Ribe-Esbjerg.

 

Administrerende direktør i FHK, Thomas Renneberg-Larsen, udtrykker sin glæde ved Damgaards ansættelse.

 

Med kort varsel skulle vi finde en afløser for Jakob Frederiksen, og vi kontaktede derfor Ole, som vi kender fra tidligere. Vi ved, hvad han står for som træner, og vi blev enige med ham, siger Thomas.

 

Renneberg-Larsen mener, at Damgaards tidligere erfaring i klubben vil være en værdifuld ressource.

 

– Ole er et kendt ansigt i klubben, som han i de seneste par år har fulgt på sidelinjen, og han vil derfor kende klubben fra dag et. Han vil komme til at indgå i et samarbejde med vores talentchef Michael Wollesen, og det samarbejde forventer vi os meget af, siger han.

 

Om hans beslutning om at vende tilbage til FHK, siger Ole Damgaard:

– Thomas spurgte om det kunne være noget for mig at komme tilbage, og så tyggede jeg på det og synes det kunne være sjovt, da det passer med tidspunktet de træner på 2. divisionsholdet, siger Damgaard.

 

Efter at have haft en pause fra håndbold, ser Damgaard frem til at være tilbage i sporten.

 

– Håndbold er sjovt. Jeg havde savnet at have med håndbold at gøre, men jeg har nydt at være væk også, siger han.

 

Han ser særligt frem til at arbejde med FHK’s unge spillere, og mener, at denne rolle vil give ham mulighed for at gøre en forskel.

 

– Projektet i Fredericia har med de unge spillere at gøre. Det at skulle have en kombination af 2. divisionsholdet og U19, gør det bliver sjovt at komme i hallen, forklarer Ole Damgaard.

 

At han netop sagde ja til FHK er ikke nogen tilfældighed.

 

Jeg havde nok ikke sagt ja til så mange andre. Fredericia er en særlig klub der har taget store skridt og blive en del af det igen glæder jeg mig til, slutter Ole Damgaard.

Et kendt ansigt vender tilbage til FHK

Fredericia Håndboldklub ansætter gammel kending som 2. divisionstræner.

 

Fredericia Håndboldklub har indgået en et-årig aftale med Ole Damgaard, der er tidligere assistenttræner for klubbens bedste herrehold, i rollen som træner for 2. divisionsholdet. Damgaard træder ind i den stilling, der oprindeligt var tiltænkt Jakob Frederiksen, før han valgte at fortsætte sin ligahåndboldkarriere i Ribe-Esbjerg.

 

Administrerende direktør i FHK, Thomas Renneberg-Larsen, udtrykker sin glæde ved Damgaards ansættelse.

 

Med kort varsel skulle vi finde en afløser for Jakob Frederiksen, og vi kontaktede derfor Ole, som vi kender fra tidligere. Vi ved, hvad han står for som træner, og vi blev enige med ham, siger Thomas.

 

Renneberg-Larsen mener, at Damgaards tidligere erfaring i klubben vil være en værdifuld ressource.

 

– Ole er et kendt ansigt i klubben, som han i de seneste par år har fulgt på sidelinjen, og han vil derfor kende klubben fra dag et. Han vil komme til at indgå i et samarbejde med vores talentchef Michael Wollesen, og det samarbejde forventer vi os meget af, siger han.

 

Om hans beslutning om at vende tilbage til FHK, siger Ole Damgaard:

– Thomas spurgte om det kunne være noget for mig at komme tilbage, og så tyggede jeg på det og synes det kunne være sjovt, da det passer med tidspunktet de træner på 2. divisionsholdet, siger Damgaard.

 

Efter at have haft en pause fra håndbold, ser Damgaard frem til at være tilbage i sporten.

 

– Håndbold er sjovt. Jeg havde savnet at have med håndbold at gøre, men jeg har nydt at være væk også, siger han.

 

Han ser særligt frem til at arbejde med FHK’s unge spillere, og mener, at denne rolle vil give ham mulighed for at gøre en forskel.

 

– Projektet i Fredericia har med de unge spillere at gøre. Det at skulle have en kombination af 2. divisionsholdet og U19, gør det bliver sjovt at komme i hallen, forklarer Ole Damgaard.

 

At han netop sagde ja til FHK er ikke nogen tilfældighed.

 

Jeg havde nok ikke sagt ja til så mange andre. Fredericia er en særlig klub der har taget store skridt og blive en del af det igen glæder jeg mig til, slutter Ole Damgaard.

seneste nyt

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere

Optakt: Den afgørende DM-finale mod Aalborg Håndbold

I morgen står vi overfor den største kamp i nyere klubhistorie, når Fredericia Håndboldklub møder Aalborg Håndbold i den tredje og afgørende DM-finale i Gigantium klokken 16. Efter onsdagens nervepirrende sejr på 31-30 har vi vist, at vi kan stå distancen mod landets måske stærkeste hold.

Læs mere

Nedtakt: Gårsdagens kamp mod Aalborg Håndbold

I går aftes leverede Fredericia Håndboldklub en fantastisk præstation med en sejr på 31-30 over Aalborg Håndbold i en intens kamp, der holdt alle på kanten af sæderne. Med denne triumf tvinger vi serien ud i en tredje og afgørende kamp, som spilles i Aalborg på lørdag klokken 16.

Læs mere