seneste nyt

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere

Optakt: Den afgørende DM-finale mod Aalborg Håndbold

I morgen står vi overfor den største kamp i nyere klubhistorie, når Fredericia Håndboldklub møder Aalborg Håndbold i den tredje og afgørende DM-finale i Gigantium klokken 16. Efter onsdagens nervepirrende sejr på 31-30 har vi vist, at vi kan stå distancen mod landets måske stærkeste hold.

Læs mere

Bliv kendt med klubben…

Udover de mange frivillige der får hjulene til at køre – før, under og efter kamp, så er der også dem som sørger for, at talenterne kan blomstre.

 

I denne omgang tager vi en snak med Karsten Bording, der har varetaget et utal af roller i FHK. Han har været spiller, frivillig, træner på mange niveauer – og formand i klubbens nye setup. På nuværende tidspunkt er han morgentræner for FHK, i Fredericia Eliteidræt regi,  for håndboldspillere i T-klassen på Ullerupbæk skolen, samt u17/19-årgangen på  ungdomsuddannelserne, samt U11 drenge hvor han bla. træner sin søn, Pelle.

 

Derudover var Karsten med til at genrejse klubben i 2011.

Til dagligt er Karsten skolelærer og har 4 børn, hvor to af hans børn selv spiller håndbold i klubben. Håndboldmæssigt har Karsten, udover at have været spiller, erfaring som diplomtræner i DHF, hvilket er den øverste træneruddannelse man kan have nationalt.

 

Karsten har været med længe. Selv husker han tilbage på konkursen i 2011, hvor han som rigtig FHK-mand havde det svært, og mener at der manglede noget. Karsten beskriver det som…

 

”I konkursen blødte hjertet jo, da vi ryger ned i Jyllandsserien… der manglede noget sjæl. I den daværende bestyrelse var der kun to som kæmpede med næb og klør. Så efter konkursen snakkede Thomas Larsen (direktør) og Per Hunniche (Økonomidirektør) om vi ikke skulle få klubben op at køre igen, med sloganet “Tilbage til rødderne”. Her var jeg formand en 3-4 år”

 

Karsten Bording historie i klubben går langt tilbage. Faktisk helt tilbage til 1986 hvor han, som før nævnt var spiller i klubben. Når snakken falder på, hvorvidt Karsten er klubmand eller ej, så ser han ikke nødvendigvis sig selv som klubmand. For selvom historien er lang, så er en klubmand meget andet mener Karsten…

 

”Tjooo… Jeg tror en klubmand er, hvordan man er i klubben og ikke om man har været der i 25 år. Det handler om at man er god for klubben og virkeligt er til stede, så er det vel lige meget om man kun har været der i 2 år”

 

Når man snakker med Karsten om hans passion, så er ungdommen noget der ligger ham nært. Han elsker at have fingrene i maskinen, og helt nede på banen, hvorfor trænergerningen passer ham perfekt. Han mener at klubben har udviklet en stærk ungdomsafdeling, hvor både drengene og pigerne er stærke. Karstens ambition er, uden tvivl, at være med til at skabe og udvikle spillere til ligatruppen og fortsætte det gode arbejde…

 

”Jeg syntes det er dejligt vi igen har fået fokus på drengesiden. De er enormt dygtige! Men vi skal have fast i ungdommens to ben, både pigerne og drengene. Jeg ved godt at vi ikke kan producere totale ligaspillere, men vi kan skabe et par stykker, og det burde vi også kunne. Man kunne nævne Stoklund som et godt eksempel”

 

Foruden sin profession som skolelærer, og høje træner uddannelse i DHF, så har Karsten også en coachuddannelse. En uddannelse han bruger en del, når det kommer til trænergerningen.       I sit arbejde med de forskellige hold er glæden vigtigst. Uanset om det er U11, U17 eller U19, så er formlen ens i Karstens øjne…

 

”Det handler om udvikling! De skal have det sjovt, men de skal også gøre tingene rigtigt. De skal ikke straffes osv. men de skal guides og ledes, så de bevarer glæden. I bund og grund handler det om at de gør det bedste de kan. Jeg tror ikke på, at filosofien med at råbe og skrige virker. Selvfølgelig kan man give en skideballe, men grundlæggende virker det ikke at skælde ud”

 

Til spørgsmålet om, hvorvidt Karsten har ambitioner om at prøve sig af på et højere niveau var svaret rimeligt klart. Han havde prøvet, det der ræs med at være selvstændig, have fire børn, og træne håndbold på højt niveau. Det var en sjov og vild tid som han siger, men han blev nødt til at trække sig, da han ville prioritere anderledes, og afslog et stort tilbud…

 

”Jeg sagde engang nej til en rolle som assistenttræner i ligaen, og så falder man automatisk lidt ned gennem systemet. Men det kan godt være jeg vil hoppe ud i noget nyt, men det er ikke noget jeg har planer om lige nu”

 

Men selvom han ikke har planer om at vende tilbage til ”toppen”, så følger Karsten godt med. For ham er det vigtigste glæden, og viljen. Især når det gælder U17, U19, 1. division. Viljen er altafgørende, hvis Karsten skal ligge tid i det. Men selvom han syntes det er spændende at arbejde med unge mennesker, så skal det hele passe sammen, selvom glæden er stor…

 

”Jeg stod her den anden dag og så noget U17, og tænkte ”det er sgu da fedt!”. Så kan jeg godt blive sådan, at det vil jeg gerne igen. Men det skal være nogen der vil dét og tidspunktet skal være det rigtige”

 

Karsten pointerer også at han har udviklet sig meget, som træner siden dengang han trænede på topniveau. I dag stiller han andre krav og er mere rolig omkring det hele. For eksempel så vil han gerne være i et team, da han ikke længere behøves at være den der bestemmer, som da han startede…

 

”Jeg var meget i starten sådan… ”Jeg bestemmer og vi gør sådan her!”. Men jeg er gået meget mere over til at vi er et trænerteam. Et team hvor vi alle byder ind, for ifølge mig syntes jeg sagtens man kan være 4 trænere til et kuld. Hvor vi hver især har nogle roller vi udfylder”

 

Til sidst falder snakken på, hvad FHK betyder og har betydet for ham, så er talen meget klar…

 

”Jeg er blevet mere rolig omkring det. Jeg har været her siden 86′ , og jeg har været med i lang tid, i mange roller. Så jeg er FHK er, klart!

 

Der er ingen tvivl om, når man snakker med Karsten, så er det en mand der har prøvet meget. Hans iver efter at give lysten og glæden videre til de unge spillere lyser ud af ham. Han er en af de frivillige der gør at talentarbejdet igen blomstrer i FHK. Foruden sin store erfaring på området, så bidrager han også med en masse motivation, til gavn for alle i og omkring klubben.

 

Af: Frederik Nielsen

 

//FHK  

Bliv kendt med klubben…

Udover de mange frivillige der får hjulene til at køre – før, under og efter kamp, så er der også dem som sørger for, at talenterne kan blomstre.

 

I denne omgang tager vi en snak med Karsten Bording, der har varetaget et utal af roller i FHK. Han har været spiller, frivillig, træner på mange niveauer – og formand i klubbens nye setup. På nuværende tidspunkt er han morgentræner for FHK, i Fredericia Eliteidræt regi,  for håndboldspillere i T-klassen på Ullerupbæk skolen, samt u17/19-årgangen på  ungdomsuddannelserne, samt U11 drenge hvor han bla. træner sin søn, Pelle.

 

Derudover var Karsten med til at genrejse klubben i 2011.

Til dagligt er Karsten skolelærer og har 4 børn, hvor to af hans børn selv spiller håndbold i klubben. Håndboldmæssigt har Karsten, udover at have været spiller, erfaring som diplomtræner i DHF, hvilket er den øverste træneruddannelse man kan have nationalt.

 

Karsten har været med længe. Selv husker han tilbage på konkursen i 2011, hvor han som rigtig FHK-mand havde det svært, og mener at der manglede noget. Karsten beskriver det som…

 

”I konkursen blødte hjertet jo, da vi ryger ned i Jyllandsserien… der manglede noget sjæl. I den daværende bestyrelse var der kun to som kæmpede med næb og klør. Så efter konkursen snakkede Thomas Larsen (direktør) og Per Hunniche (Økonomidirektør) om vi ikke skulle få klubben op at køre igen, med sloganet “Tilbage til rødderne”. Her var jeg formand en 3-4 år”

 

Karsten Bording historie i klubben går langt tilbage. Faktisk helt tilbage til 1986 hvor han, som før nævnt var spiller i klubben. Når snakken falder på, hvorvidt Karsten er klubmand eller ej, så ser han ikke nødvendigvis sig selv som klubmand. For selvom historien er lang, så er en klubmand meget andet mener Karsten…

 

”Tjooo… Jeg tror en klubmand er, hvordan man er i klubben og ikke om man har været der i 25 år. Det handler om at man er god for klubben og virkeligt er til stede, så er det vel lige meget om man kun har været der i 2 år”

 

Når man snakker med Karsten om hans passion, så er ungdommen noget der ligger ham nært. Han elsker at have fingrene i maskinen, og helt nede på banen, hvorfor trænergerningen passer ham perfekt. Han mener at klubben har udviklet en stærk ungdomsafdeling, hvor både drengene og pigerne er stærke. Karstens ambition er, uden tvivl, at være med til at skabe og udvikle spillere til ligatruppen og fortsætte det gode arbejde…

 

”Jeg syntes det er dejligt vi igen har fået fokus på drengesiden. De er enormt dygtige! Men vi skal have fast i ungdommens to ben, både pigerne og drengene. Jeg ved godt at vi ikke kan producere totale ligaspillere, men vi kan skabe et par stykker, og det burde vi også kunne. Man kunne nævne Stoklund som et godt eksempel”

 

Foruden sin profession som skolelærer, og høje træner uddannelse i DHF, så har Karsten også en coachuddannelse. En uddannelse han bruger en del, når det kommer til trænergerningen.       I sit arbejde med de forskellige hold er glæden vigtigst. Uanset om det er U11, U17 eller U19, så er formlen ens i Karstens øjne…

 

”Det handler om udvikling! De skal have det sjovt, men de skal også gøre tingene rigtigt. De skal ikke straffes osv. men de skal guides og ledes, så de bevarer glæden. I bund og grund handler det om at de gør det bedste de kan. Jeg tror ikke på, at filosofien med at råbe og skrige virker. Selvfølgelig kan man give en skideballe, men grundlæggende virker det ikke at skælde ud”

 

Til spørgsmålet om, hvorvidt Karsten har ambitioner om at prøve sig af på et højere niveau var svaret rimeligt klart. Han havde prøvet, det der ræs med at være selvstændig, have fire børn, og træne håndbold på højt niveau. Det var en sjov og vild tid som han siger, men han blev nødt til at trække sig, da han ville prioritere anderledes, og afslog et stort tilbud…

 

”Jeg sagde engang nej til en rolle som assistenttræner i ligaen, og så falder man automatisk lidt ned gennem systemet. Men det kan godt være jeg vil hoppe ud i noget nyt, men det er ikke noget jeg har planer om lige nu”

 

Men selvom han ikke har planer om at vende tilbage til ”toppen”, så følger Karsten godt med. For ham er det vigtigste glæden, og viljen. Især når det gælder U17, U19, 1. division. Viljen er altafgørende, hvis Karsten skal ligge tid i det. Men selvom han syntes det er spændende at arbejde med unge mennesker, så skal det hele passe sammen, selvom glæden er stor…

 

”Jeg stod her den anden dag og så noget U17, og tænkte ”det er sgu da fedt!”. Så kan jeg godt blive sådan, at det vil jeg gerne igen. Men det skal være nogen der vil dét og tidspunktet skal være det rigtige”

 

Karsten pointerer også at han har udviklet sig meget, som træner siden dengang han trænede på topniveau. I dag stiller han andre krav og er mere rolig omkring det hele. For eksempel så vil han gerne være i et team, da han ikke længere behøves at være den der bestemmer, som da han startede…

 

”Jeg var meget i starten sådan… ”Jeg bestemmer og vi gør sådan her!”. Men jeg er gået meget mere over til at vi er et trænerteam. Et team hvor vi alle byder ind, for ifølge mig syntes jeg sagtens man kan være 4 trænere til et kuld. Hvor vi hver især har nogle roller vi udfylder”

 

Til sidst falder snakken på, hvad FHK betyder og har betydet for ham, så er talen meget klar…

 

”Jeg er blevet mere rolig omkring det. Jeg har været her siden 86′ , og jeg har været med i lang tid, i mange roller. Så jeg er FHK er, klart!

 

Der er ingen tvivl om, når man snakker med Karsten, så er det en mand der har prøvet meget. Hans iver efter at give lysten og glæden videre til de unge spillere lyser ud af ham. Han er en af de frivillige der gør at talentarbejdet igen blomstrer i FHK. Foruden sin store erfaring på området, så bidrager han også med en masse motivation, til gavn for alle i og omkring klubben.

 

Af: Frederik Nielsen

 

//FHK  

seneste nyt

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere

Optakt: Den afgørende DM-finale mod Aalborg Håndbold

I morgen står vi overfor den største kamp i nyere klubhistorie, når Fredericia Håndboldklub møder Aalborg Håndbold i den tredje og afgørende DM-finale i Gigantium klokken 16. Efter onsdagens nervepirrende sejr på 31-30 har vi vist, at vi kan stå distancen mod landets måske stærkeste hold.

Læs mere

Nedtakt: Gårsdagens kamp mod Aalborg Håndbold

I går aftes leverede Fredericia Håndboldklub en fantastisk præstation med en sejr på 31-30 over Aalborg Håndbold i en intens kamp, der holdt alle på kanten af sæderne. Med denne triumf tvinger vi serien ud i en tredje og afgørende kamp, som spilles i Aalborg på lørdag klokken 16.

Læs mere