seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Partnertur til EM i Hamborg

Fredag eftermiddag drog vi af sted med 60 af vores samarbejdspartnere fra Fredericia Håndboldklub til Hamborg for at støtte det danske herrelandshold i håndbold. Selvom billetterne oprindeligt blev købt uden kendskab til modstanderen, endte det, som vi havde håbet, med en spændende kamp mod Sverige. Begge hold havde inden fredagens opgør ikke tabt en eneste kamp.

 

Vi prioriterer de sociale relationer højt, både internt og med vores samarbejdspartnere. Målet er klart: Det skal være sjovt at være partner i FHK. Vi dyrker det sociale under Liga-hjemmekampene, hvor medlemmer af netværket har rig mulighed for at snakke med hinanden. Årlige arrangementer giver også medlemmerne chancen for at lære hinanden bedre at kende, og denne tur var en af dem.

Stemningen var allerede i top, da vi forlod Thansen ARENA. Undervejs blev der snakket, grinet og delt forventninger til kampen. Det sociale samvær styrker båndet mellem klubben og vores partnere, og det bliver kun endnu mere klart, hvor meget de betyder for fællesskabet og klubbens trivsel.

 

En fantastisk tur og en lige så vild kamp. Undervejs i bussen var der også tid til interview med træner Guðmundur Guðmundsson, der gav sin analyse af den forstående kamp. Der var sørget for både vådt og tørt undervejs, og til stor tilfredshed blandt deltagerne gjorde vi holdt tæt på Hamborg, hvor alle kunne nyde en ægte tysk klassiker: Wienerschnitzel mit alles.

 

Ved ankomsten til Barclays Arena blev vi mødt af en fantastisk atmosfære. Hvis man før har deltaget i et stort internationalt håndboldevent, ved man, hvad vi taler om. Stemningen steg endnu mere, da vi fandt vores pladser i hallen og gjorde os klar til at heppe på det danske hold.

 

Kampen blev en intens rutsjebanetur af følelser. Det var umuligt ikke at blive suget ind i spændingen, jublen og lettelsen. I de afgørende øjeblikke formåede det danske hold at sikre sejren, og jublen fra de næsten 8.000 danskere, der havde fundet vejen sammen med os, var øredøvende.

Turen var ikke blot en håndboldoplevelse, men også en påmindelse om, hvor vigtige vores samarbejdspartnere er. Deres støtte rækker ud over pointtavlen og bidrager til at skabe et fællesskab, hvor passion for sport og engagement i klubben forenes, uanset om man er på ligaholdet eller trille trolde.

 

Fredericia Håndboldklub vil gerne takke vores fantastiske samarbejdspartnere for en uforglemmelig dag i Hamborg. Sammen er vi stærkere, og sammen skaber vi øjeblikke, der styrker vores klub og fællesskab.

 

#susetafsammenhold

 

Partnertur til EM i Hamborg

Fredag eftermiddag drog vi af sted med 60 af vores samarbejdspartnere fra Fredericia Håndboldklub til Hamborg for at støtte det danske herrelandshold i håndbold. Selvom billetterne oprindeligt blev købt uden kendskab til modstanderen, endte det, som vi havde håbet, med en spændende kamp mod Sverige. Begge hold havde inden fredagens opgør ikke tabt en eneste kamp.

 

Vi prioriterer de sociale relationer højt, både internt og med vores samarbejdspartnere. Målet er klart: Det skal være sjovt at være partner i FHK. Vi dyrker det sociale under Liga-hjemmekampene, hvor medlemmer af netværket har rig mulighed for at snakke med hinanden. Årlige arrangementer giver også medlemmerne chancen for at lære hinanden bedre at kende, og denne tur var en af dem.

Stemningen var allerede i top, da vi forlod Thansen ARENA. Undervejs blev der snakket, grinet og delt forventninger til kampen. Det sociale samvær styrker båndet mellem klubben og vores partnere, og det bliver kun endnu mere klart, hvor meget de betyder for fællesskabet og klubbens trivsel.

 

En fantastisk tur og en lige så vild kamp. Undervejs i bussen var der også tid til interview med træner Guðmundur Guðmundsson, der gav sin analyse af den forstående kamp. Der var sørget for både vådt og tørt undervejs, og til stor tilfredshed blandt deltagerne gjorde vi holdt tæt på Hamborg, hvor alle kunne nyde en ægte tysk klassiker: Wienerschnitzel mit alles.

 

Ved ankomsten til Barclays Arena blev vi mødt af en fantastisk atmosfære. Hvis man før har deltaget i et stort internationalt håndboldevent, ved man, hvad vi taler om. Stemningen steg endnu mere, da vi fandt vores pladser i hallen og gjorde os klar til at heppe på det danske hold.

 

Kampen blev en intens rutsjebanetur af følelser. Det var umuligt ikke at blive suget ind i spændingen, jublen og lettelsen. I de afgørende øjeblikke formåede det danske hold at sikre sejren, og jublen fra de næsten 8.000 danskere, der havde fundet vejen sammen med os, var øredøvende.

Turen var ikke blot en håndboldoplevelse, men også en påmindelse om, hvor vigtige vores samarbejdspartnere er. Deres støtte rækker ud over pointtavlen og bidrager til at skabe et fællesskab, hvor passion for sport og engagement i klubben forenes, uanset om man er på ligaholdet eller trille trolde.

 

Fredericia Håndboldklub vil gerne takke vores fantastiske samarbejdspartnere for en uforglemmelig dag i Hamborg. Sammen er vi stærkere, og sammen skaber vi øjeblikke, der styrker vores klub og fællesskab.

 

#susetafsammenhold

 

seneste nyt

Tak for indsatsen i den røde trøje!

Sæsonen er slut og det betyder at vi skal sige farvel til nogle af de røde drenge, som skal videre i deres karriere. Læs mere

Gudmundur Gudmundsson forlænger som cheftræner i Fredericia Håndboldklub til 2027

Fredericia Håndboldklub har den store glæde at meddele, at vores cheftræner Guðmundur Guðmundsson har forlænget sin kontrakt med klubben indtil 2027. Guðmundur oprindelige kontrakt løb til 2025, men med den nye aftale forlænger han sit engagement med yderligere to år.Læs mere

Morten Moldrup er ny træner for FHK’s 2. division herrer og U19-liga

Fredericia Håndboldklub har glæden af at byde Morten Moldrup velkommen som ny træner for vores 2. division herrer og U19-liga. Morten Moldrup, 32 år, har de seneste fem år været træner i Norge for klubberne Stord Handball, Bjørnar Håndball og senest Ryger Stavanger i den norske 1. division. Læs mere

Sådan gik det i 2023/24

Sæsonen er overstået og støvet har lagt sig, efter fejringen af de flotte sølvmedaljer. Det har været en fantastisk sæson, hvor store sportslige præstationer har været medvirkende til at FHK har været toneangivende gennem hele sæsonen. Læs mere