seneste nyt

Nedtakt: FHK-LTH

Thansen ARENA er et ”fort”! Fire kampe, fire sejre på hjemmebane taler sit tydelige sprog, og gutterne leverede, sammen med publikum varen i thansen ARENA. Det skete da Lemvig/Thyborøn blev sendt nordpå med et 36-31 nederlag.

Læs mere

Faktatjek: Besøg fra vest…

Efter små 2 uger i venteposition er vi klar igen. I aften tager vi imod Lemvig/Thyborøn Håndbold i thansen ARENA, hvor vi skal tilbage spå sejrssporet.

Læs mere

Nedtakt: Nederlag i Århus…

 

Efter en stime på 5 kampe uden nederlag, kommer vi ned på jorden, efter en intens kamp mod Skanderborg/Århus Håndbold. Vi taber 35-32.

Læs mere

Mød Mads Lenbroch

Efter FHK ligaherrernes første træning tager vi fat i vores nye venstre fløj Mads Lenbroch til en snak om opstarten i FHK, ambitioner for sæsonen og interesser uden for håndboldbanen.

 

Mads Lenbroch er 20 år gammel og bosiddende i Århus. Mads har haft sin håndboldopvækst i Århus-klubben HEI, hvor han efterfølgende blev en del af Århus Håndbold, først i ungdomsregi og derefter en del af klubbens ligahold. Mads er en talentfuld spiller, der har 21 ungdomslandsholds kampe med 74 mål på sit CV.

 

Mads blev student i 2018 og er i gang med sit 2. sabbatår, hvor han arbejder som lærervikar. Der er ikke meget fritid at gøre med for Mads, så når han ikke arbejder som lærervikar eller spiller håndbold i FHK, så forsøger han at pleje hans forhold til sine kammerater, kæreste og familie, som han sætter stor pris på.

 

Tilbage i januar skrev den talentfulde venstre fløj under på en 3-årig aftale med FHK og lige siden har han glædet sig til opstarten i FHK. I dag er der ekstra meget glæde at spore i Mads, da han ikke har haft en håndbold imellem hænderne siden midten af marts, hvor turneringen blev aflyst pga. Covid-19 pandemien.

 

Mads fortæller, at han og FHK er ”det perfekte match.” Mads beskriver, hvordan klubben har formået at ligge lag på konceptet år for år og at han selvfølgelig gerne ville være en del af den rejse.

 

Ligeledes roser Mads FHK’s fanskare og deres imponerende støtte, som han glæder sig til at opleve i den kommende sæson.

 

I den kommende sæson vil Mads have meget fokus på at udvikle hans fysisk og derfor vil han bruge meget tid i styrkelokalet. Han håber ligeledes at kunne ligge lag på både sit angrebs- og forsvarsspil i takt med den fysiske udvikling. Ud over hans egen personlige udvikling, så håber og tror Mads på, at holdet kan tage et skridt op i forhold til sidste sæsons placering på 11. pladsen i Herre Håndbold Ligaen og måske endda snige sig med i slutspillet.

Mød Mads Lenbroch

Efter FHK ligaherrernes første træning tager vi fat i vores nye venstre fløj Mads Lenbroch til en snak om opstarten i FHK, ambitioner for sæsonen og interesser uden for håndboldbanen.

 

Mads Lenbroch er 20 år gammel og bosiddende i Århus. Mads har haft sin håndboldopvækst i Århus-klubben HEI, hvor han efterfølgende blev en del af Århus Håndbold, først i ungdomsregi og derefter en del af klubbens ligahold. Mads er en talentfuld spiller, der har 21 ungdomslandsholds kampe med 74 mål på sit CV.

 

Mads blev student i 2018 og er i gang med sit 2. sabbatår, hvor han arbejder som lærervikar. Der er ikke meget fritid at gøre med for Mads, så når han ikke arbejder som lærervikar eller spiller håndbold i FHK, så forsøger han at pleje hans forhold til sine kammerater, kæreste og familie, som han sætter stor pris på.

 

Tilbage i januar skrev den talentfulde venstre fløj under på en 3-årig aftale med FHK og lige siden har han glædet sig til opstarten i FHK. I dag er der ekstra meget glæde at spore i Mads, da han ikke har haft en håndbold imellem hænderne siden midten af marts, hvor turneringen blev aflyst pga. Covid-19 pandemien.

 

Mads fortæller, at han og FHK er ”det perfekte match.” Mads beskriver, hvordan klubben har formået at ligge lag på konceptet år for år og at han selvfølgelig gerne ville være en del af den rejse.

 

Ligeledes roser Mads FHK’s fanskare og deres imponerende støtte, som han glæder sig til at opleve i den kommende sæson.

 

I den kommende sæson vil Mads have meget fokus på at udvikle hans fysisk og derfor vil han bruge meget tid i styrkelokalet. Han håber ligeledes at kunne ligge lag på både sit angrebs- og forsvarsspil i takt med den fysiske udvikling. Ud over hans egen personlige udvikling, så håber og tror Mads på, at holdet kan tage et skridt op i forhold til sidste sæsons placering på 11. pladsen i Herre Håndbold Ligaen og måske endda snige sig med i slutspillet.

seneste nyt

Nedtakt: FHK-LTH

Thansen ARENA er et ”fort”! Fire kampe, fire sejre på hjemmebane taler sit tydelige sprog, og gutterne leverede, sammen med publikum varen i thansen ARENA. Det skete da Lemvig/Thyborøn blev sendt nordpå med et 36-31 nederlag.

Læs mere

Faktatjek: Besøg fra vest…

Efter små 2 uger i venteposition er vi klar igen. I aften tager vi imod Lemvig/Thyborøn Håndbold i thansen ARENA, hvor vi skal tilbage spå sejrssporet.

Læs mere

Nedtakt: Nederlag i Århus…

 

Efter en stime på 5 kampe uden nederlag, kommer vi ned på jorden, efter en intens kamp mod Skanderborg/Århus Håndbold. Vi taber 35-32.

Læs mere

Faktatjek: Topopgør i Århus…

Efter en forrygende sidste uge, hvor vi slog ærkerivalerne fra KIF Kolding, og spillede os på ligaens 3. plads, er det tid til at skifte fokus. I aften smutter vi en tur nord på, når vi gæster fusionsklubben Skanderborg/Århus Håndbold i Ceres Arena.

Læs mere