seneste nyt

Nedtakt: Skjern Håndbold – FHK

Lige ved og næsten. En passende beskrivelse af den håndboldkamp vi var vidne til mandag aften i Skjern Bank Arena. Vi lider et knebent nederlag på 28-26 efter en tæt affære i det vestjyske, hvor spillet på banen var stort set upåklageligt.

Læs mere

Nedtakt: FHK-Odder Håndbold

I pokalturneringens 6.runde gæstede vi Spektrum Odder, hvor Odder Håndbold bød velkommen. Sejr var kravet, hvis vi skulle avancere til 1/8-dels finalen, og bevare drømmen om final 4.

Læs mere

Pokalkamp: FHK-Odder Håndbold…

I aften får vi et lille afbræk fra slutspillet, når vi skal til Spektrum Odder og spille pokalkamp. Det er 6. runde af pokalturneringen, og med en sejr kan vi spille os i 1/8-delsfinalen, og ét skridt tættere på final 4.

Læs mere

Mød Mads Lenbroch

Efter FHK ligaherrernes første træning tager vi fat i vores nye venstre fløj Mads Lenbroch til en snak om opstarten i FHK, ambitioner for sæsonen og interesser uden for håndboldbanen.

 

Mads Lenbroch er 20 år gammel og bosiddende i Århus. Mads har haft sin håndboldopvækst i Århus-klubben HEI, hvor han efterfølgende blev en del af Århus Håndbold, først i ungdomsregi og derefter en del af klubbens ligahold. Mads er en talentfuld spiller, der har 21 ungdomslandsholds kampe med 74 mål på sit CV.

 

Mads blev student i 2018 og er i gang med sit 2. sabbatår, hvor han arbejder som lærervikar. Der er ikke meget fritid at gøre med for Mads, så når han ikke arbejder som lærervikar eller spiller håndbold i FHK, så forsøger han at pleje hans forhold til sine kammerater, kæreste og familie, som han sætter stor pris på.

 

Tilbage i januar skrev den talentfulde venstre fløj under på en 3-årig aftale med FHK og lige siden har han glædet sig til opstarten i FHK. I dag er der ekstra meget glæde at spore i Mads, da han ikke har haft en håndbold imellem hænderne siden midten af marts, hvor turneringen blev aflyst pga. Covid-19 pandemien.

 

Mads fortæller, at han og FHK er ”det perfekte match.” Mads beskriver, hvordan klubben har formået at ligge lag på konceptet år for år og at han selvfølgelig gerne ville være en del af den rejse.

 

Ligeledes roser Mads FHK’s fanskare og deres imponerende støtte, som han glæder sig til at opleve i den kommende sæson.

 

I den kommende sæson vil Mads have meget fokus på at udvikle hans fysisk og derfor vil han bruge meget tid i styrkelokalet. Han håber ligeledes at kunne ligge lag på både sit angrebs- og forsvarsspil i takt med den fysiske udvikling. Ud over hans egen personlige udvikling, så håber og tror Mads på, at holdet kan tage et skridt op i forhold til sidste sæsons placering på 11. pladsen i Herre Håndbold Ligaen og måske endda snige sig med i slutspillet.

Mød Mads Lenbroch

Efter FHK ligaherrernes første træning tager vi fat i vores nye venstre fløj Mads Lenbroch til en snak om opstarten i FHK, ambitioner for sæsonen og interesser uden for håndboldbanen.

 

Mads Lenbroch er 20 år gammel og bosiddende i Århus. Mads har haft sin håndboldopvækst i Århus-klubben HEI, hvor han efterfølgende blev en del af Århus Håndbold, først i ungdomsregi og derefter en del af klubbens ligahold. Mads er en talentfuld spiller, der har 21 ungdomslandsholds kampe med 74 mål på sit CV.

 

Mads blev student i 2018 og er i gang med sit 2. sabbatår, hvor han arbejder som lærervikar. Der er ikke meget fritid at gøre med for Mads, så når han ikke arbejder som lærervikar eller spiller håndbold i FHK, så forsøger han at pleje hans forhold til sine kammerater, kæreste og familie, som han sætter stor pris på.

 

Tilbage i januar skrev den talentfulde venstre fløj under på en 3-årig aftale med FHK og lige siden har han glædet sig til opstarten i FHK. I dag er der ekstra meget glæde at spore i Mads, da han ikke har haft en håndbold imellem hænderne siden midten af marts, hvor turneringen blev aflyst pga. Covid-19 pandemien.

 

Mads fortæller, at han og FHK er ”det perfekte match.” Mads beskriver, hvordan klubben har formået at ligge lag på konceptet år for år og at han selvfølgelig gerne ville være en del af den rejse.

 

Ligeledes roser Mads FHK’s fanskare og deres imponerende støtte, som han glæder sig til at opleve i den kommende sæson.

 

I den kommende sæson vil Mads have meget fokus på at udvikle hans fysisk og derfor vil han bruge meget tid i styrkelokalet. Han håber ligeledes at kunne ligge lag på både sit angrebs- og forsvarsspil i takt med den fysiske udvikling. Ud over hans egen personlige udvikling, så håber og tror Mads på, at holdet kan tage et skridt op i forhold til sidste sæsons placering på 11. pladsen i Herre Håndbold Ligaen og måske endda snige sig med i slutspillet.

seneste nyt

Nedtakt: Skjern Håndbold – FHK

Lige ved og næsten. En passende beskrivelse af den håndboldkamp vi var vidne til mandag aften i Skjern Bank Arena. Vi lider et knebent nederlag på 28-26 efter en tæt affære i det vestjyske, hvor spillet på banen var stort set upåklageligt.

Læs mere

Nedtakt: FHK-Odder Håndbold

I pokalturneringens 6.runde gæstede vi Spektrum Odder, hvor Odder Håndbold bød velkommen. Sejr var kravet, hvis vi skulle avancere til 1/8-dels finalen, og bevare drømmen om final 4.

Læs mere

Pokalkamp: FHK-Odder Håndbold…

I aften får vi et lille afbræk fra slutspillet, når vi skal til Spektrum Odder og spille pokalkamp. Det er 6. runde af pokalturneringen, og med en sejr kan vi spille os i 1/8-delsfinalen, og ét skridt tættere på final 4.

Læs mere

Nedtakt: FHK-Aalborg Håndbold

I den pragtfulde forårssol skinnede de rød/sorte farver overalt i thansen ARENA lørdag eftermiddag. Her var gjort klar til at håndboldbrag mod topholdet fra Aalborg Håndbold. I en kamp, hvor vi skulle spillemæssigt tilbage på sporet.

Læs mere