seneste nyt

Nedtakt: FHK-LTH

Thansen ARENA er et ”fort”! Fire kampe, fire sejre på hjemmebane taler sit tydelige sprog, og gutterne leverede, sammen med publikum varen i thansen ARENA. Det skete da Lemvig/Thyborøn blev sendt nordpå med et 36-31 nederlag.

Læs mere

Faktatjek: Besøg fra vest…

Efter små 2 uger i venteposition er vi klar igen. I aften tager vi imod Lemvig/Thyborøn Håndbold i thansen ARENA, hvor vi skal tilbage spå sejrssporet.

Læs mere

Nedtakt: Nederlag i Århus…

 

Efter en stime på 5 kampe uden nederlag, kommer vi ned på jorden, efter en intens kamp mod Skanderborg/Århus Håndbold. Vi taber 35-32.

Læs mere

Houmark: Vi er klar!

Endelig, endelig går sæsonen i gang. Vi har virkelig glædet os til at spille i disse nye fantastiske rammer. Ligesom sidste sæson er åbningskampen mod HEI. Sidste år gik det ikke så godt, i år satser vi på en sejr.

I forhold til sidste sæson har HEI skiftet lidt ud i truppen, og jeg ser det som en styrke for dem. De har blandt andet fået Jonathan Sørensen på højre fløj, og udover det, er de også forstærket på stregpositionen. HEI er en svær størrelse, og det mærkede vi selv sidste år. Det har givet respekt i truppen, at vi åbnede med at tabe til dem sidste år. Det kan godt blive en af de svære kampe, selvom det er en af de kampe, som vi skal vinde, da det er en premiere, hvor alt kan ske.

Opstartsmæssigt har vi haft meget fokus på at spille de nye spillere ind. Vi har fået tilgang af Kristian Stoklund, Rune Schrøder, Nikolaj Mehl, Emil Tellerup og Martin Bisgaard. Vi har spillet kampe mod en del ligahold, og er derfor blevet matchet på højeste niveau og føler os godt rustet til kampen mod HEI.

Der vil altid være lidt nerver på til en premierekamp, og det uanset om vi har fået ny hal. Vi håber, at den nye hal vil blive en bastion for os, som kan være med til at indfri klubbens 2020-plan. Vi ser frem til at tage første skridt i dag, hvor vores håb er, at vi vil tænde op for arenaen og få den ønskede start på sæsonen.

God kamp.

Jesper Houmark

Cheftræner Fredericia Håndboldklub

Houmark: Vi er klar!

Endelig, endelig går sæsonen i gang. Vi har virkelig glædet os til at spille i disse nye fantastiske rammer. Ligesom sidste sæson er åbningskampen mod HEI. Sidste år gik det ikke så godt, i år satser vi på en sejr.

I forhold til sidste sæson har HEI skiftet lidt ud i truppen, og jeg ser det som en styrke for dem. De har blandt andet fået Jonathan Sørensen på højre fløj, og udover det, er de også forstærket på stregpositionen. HEI er en svær størrelse, og det mærkede vi selv sidste år. Det har givet respekt i truppen, at vi åbnede med at tabe til dem sidste år. Det kan godt blive en af de svære kampe, selvom det er en af de kampe, som vi skal vinde, da det er en premiere, hvor alt kan ske.

Opstartsmæssigt har vi haft meget fokus på at spille de nye spillere ind. Vi har fået tilgang af Kristian Stoklund, Rune Schrøder, Nikolaj Mehl, Emil Tellerup og Martin Bisgaard. Vi har spillet kampe mod en del ligahold, og er derfor blevet matchet på højeste niveau og føler os godt rustet til kampen mod HEI.

Der vil altid være lidt nerver på til en premierekamp, og det uanset om vi har fået ny hal. Vi håber, at den nye hal vil blive en bastion for os, som kan være med til at indfri klubbens 2020-plan. Vi ser frem til at tage første skridt i dag, hvor vores håb er, at vi vil tænde op for arenaen og få den ønskede start på sæsonen.

God kamp.

Jesper Houmark

Cheftræner Fredericia Håndboldklub

seneste nyt

Nedtakt: FHK-LTH

Thansen ARENA er et ”fort”! Fire kampe, fire sejre på hjemmebane taler sit tydelige sprog, og gutterne leverede, sammen med publikum varen i thansen ARENA. Det skete da Lemvig/Thyborøn blev sendt nordpå med et 36-31 nederlag.

Læs mere

Faktatjek: Besøg fra vest…

Efter små 2 uger i venteposition er vi klar igen. I aften tager vi imod Lemvig/Thyborøn Håndbold i thansen ARENA, hvor vi skal tilbage spå sejrssporet.

Læs mere

Nedtakt: Nederlag i Århus…

 

Efter en stime på 5 kampe uden nederlag, kommer vi ned på jorden, efter en intens kamp mod Skanderborg/Århus Håndbold. Vi taber 35-32.

Læs mere

Faktatjek: Topopgør i Århus…

Efter en forrygende sidste uge, hvor vi slog ærkerivalerne fra KIF Kolding, og spillede os på ligaens 3. plads, er det tid til at skifte fokus. I aften smutter vi en tur nord på, når vi gæster fusionsklubben Skanderborg/Århus Håndbold i Ceres Arena.

Læs mere