seneste nyt

Årets spiller 2022

Årets spiller 2022, stemt af jer fans, er ingen ringere end kaptajn: Emil Tellerup !

Læs mere

Nedtakt: FHK-Mors/Thy

Så fik vi fløjtet årets sidste kamp af i HTH Herreligaen, og hvilken fest det blev i thansen ARENA. Scenen var sat fra start, Sol, Fanzone, Champagne og god stemning, så der var ikke nogen undskyldning for, ikke at have en fest!

Læs mere

Faktatjek: FHK-MTH…

Så er der ikke længe til, før sidst kamp i sæsonen er spillet. Vi tager, søndag eftermiddag, imod Mors/Thy Håndbold i thansen ARENA, hvilket er vores femte møde i denne sæson.

Læs mere

FHK-partnere på tur til Aalborg…

I gårsdagens kamp mod Aalborg Håndbold, havde vi den fornøjelse at kunne invitere partnere, frivillige og andre af klubbens medlemmer med på tur til GIANTIUM arena i Aalborg.

 

En hel bus fuld af partnere og frivillige forlod kl.16 Fredericia, for at drage mod Aalborg til kamp nr. 2 i mesterskabsslutspillet. Foruden en spændende kamp mellem to stærke hold, så kunne partnere og frivillige også se frem til et kig på nogle af Danmarks bedste spillere, i en fantastisk atmosfære med 4.000 tilskuere.

 

På en bustur til Aalborg skal der forsyninger til. Vi havde i samarbejde med partnere sørget for lækre sandwich, øl og vand, så der ikke manglede forplejning til de forventningsfulde gæster. Derudover, havde vi lavet en quiz, hvor man skulle svare på 5 spørgsmål, og derved kunne vinde en limited edition FHK-trøje. Det var en fornøjelse at se- og mærke stemningen og glæden i bussen. Opbakningen på hjemmebane er altid fantastisk, men at så mange gider bruge en mandag aften i Aalborg med os, viser sammenholdet i klubben.

 

Hele arrangementet blev kun muligt grundet støtte fra vores partnere: Løvbjerg Fredericia, Momenti, GF-trekantområdet, SparNord Fredericia & Vinkingbus. Alle har de været med til at gøre dette fan-arrangement muligt.

 

Vi glæder os til næste gang!

 

//FHK

FHK-partnere på tur til Aalborg…

I gårsdagens kamp mod Aalborg Håndbold, havde vi den fornøjelse at kunne invitere partnere, frivillige og andre af klubbens medlemmer med på tur til GIANTIUM arena i Aalborg.

 

En hel bus fuld af partnere og frivillige forlod kl.16 Fredericia, for at drage mod Aalborg til kamp nr. 2 i mesterskabsslutspillet. Foruden en spændende kamp mellem to stærke hold, så kunne partnere og frivillige også se frem til et kig på nogle af Danmarks bedste spillere, i en fantastisk atmosfære med 4.000 tilskuere.

 

På en bustur til Aalborg skal der forsyninger til. Vi havde i samarbejde med partnere sørget for lækre sandwich, øl og vand, så der ikke manglede forplejning til de forventningsfulde gæster. Derudover, havde vi lavet en quiz, hvor man skulle svare på 5 spørgsmål, og derved kunne vinde en limited edition FHK-trøje. Det var en fornøjelse at se- og mærke stemningen og glæden i bussen. Opbakningen på hjemmebane er altid fantastisk, men at så mange gider bruge en mandag aften i Aalborg med os, viser sammenholdet i klubben.

 

Hele arrangementet blev kun muligt grundet støtte fra vores partnere: Løvbjerg Fredericia, Momenti, GF-trekantområdet, SparNord Fredericia & Vinkingbus. Alle har de været med til at gøre dette fan-arrangement muligt.

 

Vi glæder os til næste gang!

 

//FHK

seneste nyt

Årets spiller 2022

Årets spiller 2022, stemt af jer fans, er ingen ringere end kaptajn: Emil Tellerup !

Læs mere

Nedtakt: FHK-Mors/Thy

Så fik vi fløjtet årets sidste kamp af i HTH Herreligaen, og hvilken fest det blev i thansen ARENA. Scenen var sat fra start, Sol, Fanzone, Champagne og god stemning, så der var ikke nogen undskyldning for, ikke at have en fest!

Læs mere

Faktatjek: FHK-MTH…

Så er der ikke længe til, før sidst kamp i sæsonen er spillet. Vi tager, søndag eftermiddag, imod Mors/Thy Håndbold i thansen ARENA, hvilket er vores femte møde i denne sæson.

Læs mere

Nedtakt: Skjern Håndbold – FHK

Lige ved og næsten. En passende beskrivelse af den håndboldkamp vi var vidne til mandag aften i Skjern Bank Arena. Vi lider et knebent nederlag på 28-26 efter en tæt affære i det vestjyske, hvor spillet på banen var stort set upåklageligt.

Læs mere