seneste nyt

FHK tabte hjemme til Hadsten

FHKs 1. divisonskvinder spillede torsdag aften sæsonens første hjemmekamp, hvor det blev til et nederlag på 23-34 til Hadsten SK.

Læs mere

FHK sejrede i Gudme

Søndag aften var helt særlig for Fredericias bedste damehold. Her skulle de tage hul på sæsonen med en svær udebanekamp i Gudme.

Læs mere

Sejr til FHK i svær kamp

Klubbens 1. divisionsherrer skulle denne torsdag aften spille sæsonens første udekamp. Modstanderen var Randers HH, et hold der har været gennem stor udskiftning fra den seneste sæson.Læs mere

Optakt – 1. div herrer

Vi er glade for at komme hjem i thansen Arena igen, efter vi spillede på udebane mod Randers sidst, og fik en sejr med hjem på 32-34. I kampen mod Randers fik vi scoret rigtig mange mål, men forsvaret haltede lidt efter, og det har vi også arbejde med op til kampen. Dagens modstander Otterup er et hold, som vi i min første sæson i klubben havde vores hyr med, men i den seneste sæson havde vi meget godt styr på dem og vandt sikkert.

 

Flere af vores trofaste tilskuere kan formentlig huske, at Otterup har praktiseret et ”indianerforsvar” ved tidligere lejligheder, men det forventer jeg ikke kommer til at ske igen. De er gået hen og blevet et hold, der er kendetegnet ved en flad 6:0. Rent sportsligt er Otterup en svær størrelse, der spillede en fin kamp senest mod Stoholm, og fik gang i flere af deres profiler, der sad ude i deres åbningskamp.

 

For os gælder det om at putte mange bolde på angrebsmæssigt, og ride videre på den bølge, som vi selv startede i åbningskampen mod HEI, hvor det var en fornøjelse at stå på sidelinjen her i arenaen. 1.825 tilskuere var et unikt syn, og opbakningen ligeså. Det bliver igen en rigtig fed oplevelse at spille her i vores moderniserede arena, især hvis vi kan levere på samme høje niveau. Normalt snakker man om at have den ottende mand i ryggen, men mod HEI var det nærmere den niende mand så stor var opbakning.

 

Vi forventer igen at have Jakob Mikkelsen og Frederik Krarup til rådighed, efter de begge sad over mod Randers med småskader, og med dem på holdet, går vi benhårdt efter sejren mod Otterup.

 

God kamp.

 

Jesper Houmark

Optakt – 1. div herrer

Vi er glade for at komme hjem i thansen Arena igen, efter vi spillede på udebane mod Randers sidst, og fik en sejr med hjem på 32-34. I kampen mod Randers fik vi scoret rigtig mange mål, men forsvaret haltede lidt efter, og det har vi også arbejde med op til kampen. Dagens modstander Otterup er et hold, som vi i min første sæson i klubben havde vores hyr med, men i den seneste sæson havde vi meget godt styr på dem og vandt sikkert.

 

Flere af vores trofaste tilskuere kan formentlig huske, at Otterup har praktiseret et ”indianerforsvar” ved tidligere lejligheder, men det forventer jeg ikke kommer til at ske igen. De er gået hen og blevet et hold, der er kendetegnet ved en flad 6:0. Rent sportsligt er Otterup en svær størrelse, der spillede en fin kamp senest mod Stoholm, og fik gang i flere af deres profiler, der sad ude i deres åbningskamp.

 

For os gælder det om at putte mange bolde på angrebsmæssigt, og ride videre på den bølge, som vi selv startede i åbningskampen mod HEI, hvor det var en fornøjelse at stå på sidelinjen her i arenaen. 1.825 tilskuere var et unikt syn, og opbakningen ligeså. Det bliver igen en rigtig fed oplevelse at spille her i vores moderniserede arena, især hvis vi kan levere på samme høje niveau. Normalt snakker man om at have den ottende mand i ryggen, men mod HEI var det nærmere den niende mand så stor var opbakning.

 

Vi forventer igen at have Jakob Mikkelsen og Frederik Krarup til rådighed, efter de begge sad over mod Randers med småskader, og med dem på holdet, går vi benhårdt efter sejren mod Otterup.

 

God kamp.

 

Jesper Houmark

seneste nyt

FHK tabte hjemme til Hadsten

FHKs 1. divisonskvinder spillede torsdag aften sæsonens første hjemmekamp, hvor det blev til et nederlag på 23-34 til Hadsten SK.

Læs mere

FHK sejrede i Gudme

Søndag aften var helt særlig for Fredericias bedste damehold. Her skulle de tage hul på sæsonen med en svær udebanekamp i Gudme.

Læs mere

Sejr til FHK i svær kamp

Klubbens 1. divisionsherrer skulle denne torsdag aften spille sæsonens første udekamp. Modstanderen var Randers HH, et hold der har været gennem stor udskiftning fra den seneste sæson.Læs mere

Indkaldelse til generalforsamling

Hermed indkaldes til ordinær generalforsamling i Fredericia Håndboldklub, mandag den 24. september kl. 17.30 i Fredericia Idrætscenter, Mødelokale 1.

Læs mere